Javeliny dla Litwy i Jordanii

Departament Obrony USA wydał komunikat w sprawie nowych kontraktów zawartych 13 września. Wśród nich była umowa z Javelin Joint Venture (JJV), dotycząca kolejnych zamówień na pociski FGM-148 Javelin. Oprócz dostaw dla sił zbrojnych USA kontrakt przewiduje dostawę tej broni na potrzeby wojsk litewskich i jordańskich.

We wtorek Departament Obrony USA wydał komunikat w sprawie nowych kontraktów. Wśród nich była umowa z Javelin Joint Venture (JJV) – firmą założoną przez Lockheed Martin i Raytheon, dotycząca kolejnych zamówień na pociski FGM-148 Javelin. Oprócz dostaw dla sił zbrojnych USA kontrakt przewiduje dostawę tej broni na potrzeby wojsk litewskich i jordańskich.

Pentagon składa kolejne zamówienia na pociski FGM-148 Javelin, które wesprą nie tylko armię USA, ale także Litwę i Jordanię. Umowa o łącznej wartości 311,2 mln USD zawarta w ostatnich dniach nie precyzuje dokładnej liczby pocisków, zarówno na potrzeby krajowe, jak i w przypadku transakcji dla odbiorców eksportowych. W oświadczeniu Departamentu Obrony USA czytamy, że prace z tym związane będą wykonywane w Tucson w Arizonie, a przewidywany termin zakończenia to 30 listopada 2026 roku.

FGM-148 Javelin to amerykański pocisk przeciwpancerny z Javelin Joint Venture. System działa na zasadzie „strzel i zapomnij” (F&F). Pociski naprowadzane są za pomocą termowizyjnej głowicy naprowadzającej, a ich maksymalny zasięg zależy od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km.

Siły zbrojne Litwy systematycznie zwiększają liczbę wyrzutni i dostawy pocisków przeciwpancernych Javelin. Działania te wpisują się w ambitny program rozbudowy i wzmocnienia obrony przeciwpancernej armii litewskiej.

Warto przypomnieć, że w maju do Polski przybyli żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois, którzy w porozumieniu z instruktorami Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia przeprowadzili szereg specjalistycznych szkoleń dla Polskich Terytorialsów. W kilkunastu edycjach kursów dla operatorów systemów Javelin, medyków pola walki oraz snajperów udział weźmie łącznie ponad 800 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego Kraju.

Pierwsze szkolenie dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej potrwało do sierpnia. W tym czasie instruktorzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois przeprowadzili kilkanaście kilkudniowych szkoleń z zakresu obsługi i taktyki wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy na polu walki (COMBAT MEDIC) oraz szkolenia snajperskiego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply