Rosja nałożyła karę na Google

Amerykański potentat cyfrowy Google LCC został po raz pierwszy obłożony przez rosyjskie władze karą pieniężną.

Taganski sąd rejonowy w Moskwie wydał dziś decyzję w sprawie skargi na działalność amerykańskiego potentata cyfrowego. Jak poinformowała rzecznik sądu Zulfija Gurinczuk – „Firmie wyznaczono karę w postaci kary administracyjnej w wymiarze 3 milionów rubli” – zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Jak tłumaczy agencja kara administracyjna została nałożona na Google w związku z nieprzestrzeganiem przez ten koncern rosyjskich przepisów dotyczących przechowywanie danych osobowych obywateli Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z tymi przepisami wszystkie podmioty zbierające takie dane mają obowiązek przechowywania ich na serwerach fizycznie zlokalizowanych na terytorium Rosji.

Moskiewski sąd nie wymierzył Google maksymalnej kary, która w przypadku łamania tych przepisów wynosi 6 mln rubli. Koncern ten został po raz pierwszy ukarany przez władze Rosji, nie była to jednak pierwsza kara administracyjna nałożona za tego rodzaju wykroczenie. W 2020 r. grzywny w wysokości 4 mln rubli rosyjskie sądy nałożyły na Twittera i Facebooka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Z kolei w marcu bieżącego roku rosyjski urząd regulacji telekomunikacji i usług cyfrowych (Roskomnadzor) doprowadził do spowolnienia funkcjonowania Twittera w Rosji. Urząd podjął taką decyzję oceniając, że na serwisie tym eksponowane są treści zakazane w Rosji.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz