Sąd w Homlu skazał 41-letniego Białorusina na dwa lata ograniczenia wolności za walkę po stronie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Mężczyzna będzie odbywał swoją karę w zakładzie poprawczym typu otwartego. Sąd w Homlu uznał Białorusina za winnego udziału w konflikcie zbrojnym na terenie obcego państwa bez zgody władz Białorusi. Oskarżenie dotyczyło także przystąpienia do formacji zbrojnej jednej ze stron konfliktu.

41-latkowi nie udowodniono jednak, że pobierał za walkę od separatystów jakiekolwiek wynagrodzenie. Gdyby tak się stało, to wedle prawa obowiązującego na Białorusi mógł zostać skazany na siedem lat więzienia i konfiskatę majątku.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś gotowa wysłać żołnierzy do Donbasu

Skazany Białorusin jest mieszkańcem białoruskiej Reczycy, jednak pochodzi z rosyjskiego Niżniewartowska. W kwietniu 2017 roku mężczyzna pojechał do Donbasu, aby walczyć po stronie separatystów przeciw siłom rządowym w Kijowie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przez kilka miesięcy mężczyzna walczył w szeregach armii samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, po czym powrócił na Białoruś. Białorusina aresztowano kilka tygodni po jego powrocie do domu.

Nie jest to pierwszy na Białorusi wyrok za walkę w Donbasie po stronie separatystów. Wcześniej we wrześniu tego roku sąd w Witebsku skazał Białorusina również na dwa lata ograniczenia wolności

Kresy.pl / rp.pl / gazetaprawna.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz