Ukraina wprowadza stan nadzwyczajny

Ukraiński rząd podjął w środę decyzję o wprowadzeniu stanu sytuacji nadzwyczajnej na terenie całego kraju. – podaje agencja Unian.

Decyzja ukraińskiego rządu ma związek z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Stan sytuacji nadzwyczajnej będzie obowiązywał przez 30 dni. Obowiązującą już na Ukrainie kwarantannę przedłużono do 24 kwietnia.

Ukraińskie władze najpóźniej o północy z piątku na sobotę zamierzają całkowicie zamknąć ruch pasażerski przez ukraińską granicą w obie strony.

„Jest to konieczne, gdyż w ostatnich tygodniach widzimy, że jedynym źródłem koronawirusa na Ukrainie był potok obywateli z zagranicy i ten potok trwa i to (…) zwiększa liczbę osób, zakażonych tą infekcją” – tłumaczył na posiedzeniu rządu premier Denys Szmyhal.

W ramach stanu sytuacji nadzwyczajnej ukraiński rząd nakazał odpowiednie zorganizowanie punktów kontrolnych w strefach nadzwyczajnej sytuacji wraz z obowiązkową kontrolą sanitarną obywateli i dezynfekcją pojazdów. Punkty te zostaną obsadzone pracownikami ministerstwa zdrowia, policji, Gwardii Narodowej i innych instytucji.  Wszystkie pomieszczania, drogi i chodniki mają być gruntownie dezynfekowane. Osobom znajdującym się w trudnej sytuacji zostanie udzielona pomoc z udziałem pracowników socjalnych oraz wolontariuszy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że obecnie ukraińska granica jest zamknięta dla regularnych przewozów pasażerskich autobusowych, lotniczych i kolejowych. Dla ewakuacji ukraińskich obywateli z zagranicy organizowane są kursy specjalne. Ukraińscy obywatele bez przeszkód mogli wracać na Ukrainę za pomocą samochodów osobowych.  Zakaz wjazdu dla cudzoziemców wprowadzono jeszcze w nocy z 15 na 16 marca.

[EDIT 26.03.2020: Z wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby dla kanału telewizyjnego „Ukrajina” wynika, że Ukraińcy będą w dalszym ciągu mogli wracać na Ukrainę samochodami osobowymi oraz przez piesze przejścia graniczne, a nie będą już organizowane powroty grupowe. – red.]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, według oficjalnych informacji MSZ Ukrainy i danych z poniedziałku wieczorem, jak dotąd w związku z pandemią koronawirusa na Ukrainę wróciło 72 305 ukraińskich obywateli.

Kresy.pl / Unian / Onet / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz