Podczas swojej wizyty w Kijowie, Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ, miał uzyskać zapewnienia dotyczące postępu w kwestii wznowienia ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Jak podkreślił, sprawa ta nie powinna być traktowana jako element politycznych negocjacji, ale jako obowiązek moralny. W trakcie rozmów omawiano także możliwość przekazania Ukrainie kolejnych samolotów MiG-29 oraz inne formy wsparcia militarnego, w tym wykorzystanie polskiego sprzętu podczas ofensywy na obwód kurski.
Radosław Sikorski, który spotkał się m.in. z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą, zwrócił uwagę na potrzebę wznowienia ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Podkreślił, że nie jest to kwestia polityczna, ale obowiązek wynikający z wartości chrześcijańskich oraz europejskiego kanonu wartości, do którego należy Ukraina.
“Sprawy ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej nie należy traktować jako przedmiotu jakichś targów. Zginęło 100 tysięcy ludzi. Szczątki tych ludzi domagają się chrześcijańskiego pochówku. To jest obowiązek, a nie kwestia polityczna” – mówił Sikorski. Dodał także, że Polska i Ukraina muszą rozmawiać o trudnych sprawach, by budować wspólną przyszłość opartą na prawdzie i wzajemnym szacunku.
Tematem rozmów w Kijowie była również współpraca obronna między Polską a Ukrainą. Radosław Sikorski potwierdził, że trwają dyskusje nad możliwością przekazania Ukrainie dodatkowych samolotów MiG-29, które Polska już wcześniej wysyłała do wsparcia ukraińskiej armii.
“Rozważamy możliwość dostarczenia dodatkowych partii sprzętu, w tym ewentualnie samolotów MiG-29” – przyznał Sikorski. Dodał jednak, że decyzja o przekazaniu tych maszyn może zapaść szybciej, jeśli sojusznicy NATO zobowiążą się do wsparcia Polski w patrolowaniu jej przestrzeni powietrznej.
W trakcie konferencji prasowej polski minister wspomniał także o innych formach pomocy militarnej, jakie Polska świadczy Ukrainie. “Przekazaliśmy Ukrainie około 400 czołgów PT-91 Twardy, które są używane m.in. podczas ofensywy na obwód kurski. Ponadto dostarczyliśmy 50 armatohaubic Krab oraz zestawy przeciwlotnicze Piorun” – wyliczał Sikorski.
W kontekście nadchodzącej zimy, Sikorski poruszył także kwestię pomocy w zabezpieczeniu ukraińskiego sektora energetycznego, który został poważnie uszkodzony w wyniku rosyjskich ataków. “Polska wspiera Ukrainę w zapewnieniu jej bezpieczeństwa energetycznego. To priorytet na nadchodzącą jesień i zimę” – zaznaczył minister.
Jak informowaliśmy, we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że “instytucje ukraińskie i polskie prowadzą dialog na temat rozwiązania ‘historycznych różnic’, lecz priorytetem w stosunkach Ukrainy i Polski jest obecnie współpraca wojskowa”.
“Mamy [z Polską] wspólną historię, w której są wspólne zwycięstwa i nie powinniśmy o tym zapominać. Ale są też smutne karty, o których trzeba mówić szczerze, prawdziwie i spokojnie. […] Jestem przekonany, że idziemy dobrą drogą, idziemy spokojnie i będziemy to robić dalej, żeby nasza historia nie była manipulowana przez naszych wrogów” – powiedział ukraiński premier.
“Cały czas podejmujemy kroki na rzecz porozumienia. Chcielibyśmy ten problem bardzo szybko rozwiązać. (…) Są pewne postępy po obu stronach. Teraz, w czasie wojny, nie jest to oczywiście priorytetem. Priorytetem jest współpraca wojskowa” – oświadczył.
Zobacz: Kułeba o rzezi wołyńskiej: grzebanie w historii osłabi relacje polsko-ukraińskie
Niedawno na ukraińskim portalu Europejska Prawda ukazał się tekst publicystyczny, którego autorka przekonywała, że podejmowanie tematu rzezi wołyńskiej w trakcie trwania wojny rosyjsko-ukraińskiej jest dla Ukraińców “oburzające”.
Przypomnijmy, że w maju 2022 roku pisaliśmy, iż od 2010 skala poparcia dla OUN-UPA wśród Ukraińców wzrosła czterokrotnie, a od 2015 roku – dwukrotnie. Przekraczała wówczas już 80 proc. w skali kraju. Lidera OUN, Stepana Banderę, pozytywnie oceniało 3/4 Ukraińców, dwa razy więcej, niż jeszcze kilka lat wcześniej.
Zobacz także: Tylko 1 proc. Ukraińców uważa, że Ukraina powinna przeprosić Polskę za rzeź wołyńską [SONDAŻ]
Kresy.pl / interia.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!