Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell poinformował, że jest zgoda państw członkowskich co do wykorzystania zysków od zamrożonych rosyjskich aktywów.

Jak donosi korespondent ukraińskiej agencji informacyjna UNIAN, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił to na poniedziałkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Unii Europejskiej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. „Jeśli chodzi o zamrożone rosyjskie aktywa, myślę, że mogę powiedzieć, iż osiągnęliśmy porozumienie polityczne co do zakończenia prac w oparciu o propozycję, którą przedstawiliśmy w grudniu i która koncentruje się na zyskach [od aktywów]” – powiedział eurokrata.

Jak zapewnił Borrell – „Jestem prawie pewien, że zostanie to sfinalizowane w najbliższej przyszłości. Dyskusje będą kontynuowane na szczeblu ambasadorów, ale widzę, że porozumienie jest coraz bliżej. Ciężko pracuję, aby ta decyzja została zatwierdzona przed kolejnym posiedzeniem Rady Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych”. Oznacza to, że wedlug szefa unijnej dyplomacji wdrożenie decyzji o wykorzystaniu zasobów uzyskanych z rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy może nastąpić w ciągu miesiąca.

Sankcje nałożone na Rosję po rozpoczęciu przez nią inwazji na Ukrainę zamroziły rosyjskie aktywa o wartości ok. 300 miliardów dolarów należące do rosyjskiego banku centralnego. Lwia część – według rządu belgijskiego wynosząca 180 miliardów euro – jest w dyzpozycji Euroclear, największym na świecie depozycie papierów wartościowych z siedzibą w Brukseli.

Jeszcze w październiku Euroclear podał, że zarobił na zamrożonych rosyjskich aktywach 3 mld euro tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach zeszłego roku, w porównaniu z 347 milionami euro w tym samym okresie w 2022 roku, co stanowi wzrost wynikający z rosnących stóp procentowych.

Bloomberg informował w czerwcu zeszłego roku, że grupa robocza Unii Europejskiej, która badała, w jaki sposób można korzystać z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego stwierdziłą, iż nie ma prawnych środków, aby po prostu skonfiskować fundusze. W efekcie w UE rozpoczęły się dyskusje, by wkorzystać do pomocy Ukrainie jedynie zyski od tych aktywów.

Czytaj także: Czeski rząd zamraża nieruchomości państwa rosyjskiego

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply