Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował działania USA ws. rozmieszczania w Europie, w tym w Polsce, elementów tarczy antyrakietowej, a także coraz większą obecność NATO w pobliżu rosyjskich granic.

Po środowych rozmowach z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto w Soczi, prezydent Rosji Władimir Putin skomentował dyslokację elementów amerykańskiej tarczy rakietowej w pobliżu rosyjskich granic, w tym w Polsce, a także w Rumunii.

– Powinniśmy reagować na to, że u naszych granic, bezpośrednio w ich pobliżu, pojawiają się elementy amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej – powiedział Putin. Jego zdaniem, elementy tarczy antyrakietowej USA mogą być wykorzystywane m.in. do wystrzeliwania rakiet średniego zasięgu.

 

Putin podkreślił, że Rosja w przeciwieństwie do USA nie umieszcza swoich żołnierzy daleko od swoich granic. – Z kolei infrastruktura NATO zbliża się do naszych granic – powiedział.

Ponadto, Putin zarzucił NATO zwiększanie liczby żołnierzy i sprzętu wojskowego przy granicach z Rosją, a także częstotliwości manewrów wojskowych w regionie. Rosyjski prezydent oświadczył, że Rosja musi „patrzeć na to, co się tam dzieje” wzmacniać swoją infrastrukturę. Jednocześnie zapewnił, że Moskwa popiera inicjatywy na rzecz zmniejszenia napięcia w regionie Morza Bałtyckiego. W tym inicjatywę Niinisto, który proponuje włączanie transponderów podczas przelotów lotnictwa wojskowego.

Przeczytaj: Putin: Amerykańska tarcza antyrakietowa jest bezużyteczna wobec naszej broni [+VIDEO]

Czytaj również: Dlaczego Putin ma obsesje na punkcie tarczy antyrakietowej?

Putin odniósł się także do nakładanych na Rosję sankcji, nazywając je „bezsensownymi i kontrproduktywnymi, szczególnie wobec takiego kraju jak Rosja”. Zwrócił się przy tym w stronę Stanów Zjednoczonych:

– Mam nadzieję, że prędzej czy później nasi amerykańscy partnerzy uświadomią sobie, że polityka sankcji wobec Rosji nie ma perspektyw i zaczniemy współpracować w normalnym trybie.

Zobacz: Ostrzeżenie Putina: tarcza antyrakietowa grozi konfliktem na skalę globalną. Pełny tekst przemówienia [+VIDEO]

Prezydent Rosji kolejny raz pozytywnie ocenił swoje spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Helsinkach w lipcu br. – Nikt nie liczył na to, że podczas dwugodzinnego spotkania uda się rozwiązać wszystkie kwestie, które dotąd pozostawały sporne [w relacjach obu krajów – red.] – powiedział Putin.

W kontekście gazociągu Nord Stream 2 prezydent Rosji zaznaczył, że jego kraj jest „najbardziej optymalnym dostawcą gazu dla gospodarki europejskiej”. Jego zdaniem, Nord Stream 2, którego budowie sprzeciwia się Polska, Ukraina i kraje bałtyckie, jest potrzebny Europie.

W środę wieczorem Władimir Putin podejmował w Soczi prezydent Białorusi. Spotkanie rozpoczęło się w kordialnej atmosferze. Spotkanie odbyło się w kontekście coraz większych napięć w stosunkach między oficjalnie sojuszniczymi państwami. Rosyjski urząd kontroli fitosanitarnej nakłada zakazy przywozu produktów kolejnych białoruskich przedsiębiorstw sektora spożywczego i oskarża Białorusinów o organizowanie procederu omijania sankcji odwetowych nałożonych na produkty rolno-spożywcze z państw Unii Europejskiej. Kontrowersje wzbudza również nominacja nowego ambasadora Rosji w Mińsku.

Czytaj więcej: Putin spotkał się w Soczi z Łukaszenką

interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply