Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował działania USA ws. rozmieszczania w Europie, w tym w Polsce, elementów tarczy antyrakietowej, a także coraz większą obecność NATO w pobliżu rosyjskich granic.

Po środowych rozmowach z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto w Soczi, prezydent Rosji Władimir Putin skomentował dyslokację elementów amerykańskiej tarczy rakietowej w pobliżu rosyjskich granic, w tym w Polsce, a także w Rumunii.

– Powinniśmy reagować na to, że u naszych granic, bezpośrednio w ich pobliżu, pojawiają się elementy amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej – powiedział Putin. Jego zdaniem, elementy tarczy antyrakietowej USA mogą być wykorzystywane m.in. do wystrzeliwania rakiet średniego zasięgu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Putin podkreślił, że Rosja w przeciwieństwie do USA nie umieszcza swoich żołnierzy daleko od swoich granic. – Z kolei infrastruktura NATO zbliża się do naszych granic – powiedział.

Ponadto, Putin zarzucił NATO zwiększanie liczby żołnierzy i sprzętu wojskowego przy granicach z Rosją, a także częstotliwości manewrów wojskowych w regionie. Rosyjski prezydent oświadczył, że Rosja musi „patrzeć na to, co się tam dzieje” wzmacniać swoją infrastrukturę. Jednocześnie zapewnił, że Moskwa popiera inicjatywy na rzecz zmniejszenia napięcia w regionie Morza Bałtyckiego. W tym inicjatywę Niinisto, który proponuje włączanie transponderów podczas przelotów lotnictwa wojskowego.

Przeczytaj: Putin: Amerykańska tarcza antyrakietowa jest bezużyteczna wobec naszej broni [+VIDEO]

Czytaj również: Dlaczego Putin ma obsesje na punkcie tarczy antyrakietowej?

Putin odniósł się także do nakładanych na Rosję sankcji, nazywając je „bezsensownymi i kontrproduktywnymi, szczególnie wobec takiego kraju jak Rosja”. Zwrócił się przy tym w stronę Stanów Zjednoczonych:

– Mam nadzieję, że prędzej czy później nasi amerykańscy partnerzy uświadomią sobie, że polityka sankcji wobec Rosji nie ma perspektyw i zaczniemy współpracować w normalnym trybie.

Zobacz: Ostrzeżenie Putina: tarcza antyrakietowa grozi konfliktem na skalę globalną. Pełny tekst przemówienia [+VIDEO]

Prezydent Rosji kolejny raz pozytywnie ocenił swoje spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Helsinkach w lipcu br. – Nikt nie liczył na to, że podczas dwugodzinnego spotkania uda się rozwiązać wszystkie kwestie, które dotąd pozostawały sporne [w relacjach obu krajów – red.] – powiedział Putin.

W kontekście gazociągu Nord Stream 2 prezydent Rosji zaznaczył, że jego kraj jest „najbardziej optymalnym dostawcą gazu dla gospodarki europejskiej”. Jego zdaniem, Nord Stream 2, którego budowie sprzeciwia się Polska, Ukraina i kraje bałtyckie, jest potrzebny Europie.

W środę wieczorem Władimir Putin podejmował w Soczi prezydent Białorusi. Spotkanie rozpoczęło się w kordialnej atmosferze. Spotkanie odbyło się w kontekście coraz większych napięć w stosunkach między oficjalnie sojuszniczymi państwami. Rosyjski urząd kontroli fitosanitarnej nakłada zakazy przywozu produktów kolejnych białoruskich przedsiębiorstw sektora spożywczego i oskarża Białorusinów o organizowanie procederu omijania sankcji odwetowych nałożonych na produkty rolno-spożywcze z państw Unii Europejskiej. Kontrowersje wzbudza również nominacja nowego ambasadora Rosji w Mińsku.

Czytaj więcej: Putin spotkał się w Soczi z Łukaszenką

interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz