NBP sprzedał prawie 2 tony złota

Narodowy Bank Polski (NBP) sprzedał w lipcu prawie dwie tony złota.

W lipcu NBP zmniejszył zasoby złota z 7,452 mln uncji do 7,392 mln uncji – poinformował bank centralny. NBP sprzedał więc 60 tys. uncji złota (1866 kg) – zwraca uwagę portal Money.pl.

Zasoby złota NBP wynoszą prawie 230 ton. Duża część została zakupiona w 2019 roku. NBP skupił wówczas około 125 ton złota. Bank centralny także w kwietniu, maju i czerwcu zwiększał zasoby złota. W lipcu postanowił pozbyć się części kruszcu.

Na koniec ubiegłego roku wartość rezerw w złocie wynosiła około 52,3 mld zł. Narodowy Bank Polski przechowuje złoto zarówno w skarbcach ulokowanych w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Część rezerw jest nadal przechowywana w Banku Anglii.

Złoto stanowiło na koniec 2020 roku  7,5 proc. aktywów NBP.

Portal Money.pl przypomina, że inwestorzy chętnie lokowali kapitał w “bezpiecznych przystaniach” po wybuchy pandemii. Wówczas ceny złota bardzo wzrosły. W sierpniu ubiegłego roku padł rekord. Cena uncji na giełdzie wzrosła do ponad 2 tys. dolarów. Złoto kosztuje aktualnie około 17890 dolarów za uncję.

Przypomnijmy, że w marcu bieżącego roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński deklarował, że bank centralny chce znacznie zwiększyć udział złota w swojej rezerwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W listopadzie 2019 roku Narodowy Bank Polski ogłosił, że zakończył transportowanie polskich rezerw złota do polskich skarbców. Wcześniej były one zdeponowane w Londynie.

Niektóre państwa świata deponują swoje rezerwy złota w Londynie, gdzie funkcjonuje jedno z najważniejszych centrów finansowych świata. Jednak bywa to niebezpieczne. Gdy USA i ich sprzymierzeńcy przyjęli na początku 2019 roku politykę wsparcia dla lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem tego państwa, a potem próbował zorganizować zamach stanu, Bank of England zablokował wenezuelskie zasoby złota zgromadzone w jego skarbcu, mimo żądania władz Wenezueli wydania ich.

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply