W październiku liczba nielegalnych przekroczeń granicy polsko-niemieckiej na Pomorzu Przednim utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie. Jedynie w ciągu pierwszych dwóch dni października zatrzymano 55 osób – napisał portal niemieckiego dziennika Ostsee-Zeitung (OZ) w poniedziałek. Nielegalni imigranci byli obywatelami Iranu, Iraku i Syrii.

Rzecznik niemieckiej policji federalnej wyjaśnił, że w ciągu dwóch pierwszych dni października zatrzymano w regionie 55 osób podczas nielegalnego wjazdu w Gegensee i na drodze w pobliżu Nadrensee. Nielegalni imigranci byli obywatelami Iranu, Iraku i Syrii. Ostsee-Zeitung podkreśla, że większość zatrzymanych osób wjeżdża na Białoruś, a następnie udaje się na zachód przez Litwę i Polskę, korzystając często z pomocy przemytników.

Zatrzymanych skierowano do obozów dla uchodźców w Berlinie i Horst koło Boizenburga.

Dane niemieckiego resortu spraw wewnętrznych wskazują, że liczba nielegalnych przekroczeń polsko-niemieckiej granicy rośnie gwałtownie od dwóch miesięcy. Nielegalni imigranci często poruszają się w około 30-osobowych grupach.

W sierpniu na polsko-niemieckiej granicy wykryto 474 nielegalnych migrantów – wskazują dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. We wrześniu liczba ta wyniosła ponad 2 tysiące.

Większość zatrzymanych osób wjeżdża na Białoruś, a następnie udaje się na zachód przez Litwę i Polskę, korzystając często z pomocy przemytników – pisze niemiecki dziennik.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rosyjskojęzyczny TikTok: materiały zachęcające do przylotu na Białoruś, aby następnie dostać się do Polski [+VODEO]

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie położonych przy granicy z Polską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od prawie dwóch miesięcy grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi. We wrześniu liczba ta okazała się jeszcze wyższa. Rekord odnotowano w poniedziałek. Miało wówczas miejsce 590 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Ponad połowa nielegalnych migrantów nawet nie złożyła w Polsce wniosku o udzielenie pomocy.

Zobacz także: Szef unijnej agencji na granicy polsko-białoruskiej

ostsee-zeitung.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply