W Koszalinie zdewastowano kapliczkę na terenie parafii Ducha Świętego. Nieznani sprawcy zniszczyli m.in. figurę Matki Najświętszej, która została przywieziona z Dachau przez byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Do dewastacji doszło w nocy ze środy na czwartek. Kapliczka zlokalizowana jest na parafialnym placu, tuż przed kościołem. Policji dotychczas nie udało się ustalić sprawców.

Dzisiaj w nocy ktoś zdewastował kapliczkę i figurę Matki Bożej stojącą na naszym placu parafialnym przy kościele. Jest to dla nas bardzo smutne wydarzenie, szczególnie, że figura ma niezwykłą wartość historyczną. Została przywieziona z Dachau przez byłego więźnia obozu koncentracyjnego – przekazali w czwartek na Facebooku duszpasterze parafii.

Zaapelowano również o modlitwę za sprawców dewastacji oraz wskazano na inne straty materialne. Prosimy o modlitwę za sprawców tego zdarzenia, którzy oprócz zniszczenia kapliczki, połamali także drzewce flag narodowych zawieszonych przy Szkole Katolickiej i wybili szyby w parafialnych witrynach – przeczytać można na parafialnym Facebooku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak zapowiedziano, niedługo odbędzie się  nabożeństwo ekspiacyjne za tę profanację.

Rzecznik policji w Koszalinie potwierdził, że oficjalnie wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego. Dodał, że obecnie policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Udało się przesłuchać świadków zdarzenia, a także zabezpieczyć nagrania z monitoringu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ataki na obiekty kultu w Polsce

Jak przekazała policja, tylko od 25 października 2020 r. do 2 marca 2021 roku odnotowano 152 ataki na kościoły, miejsca i symbole kultu w Polsce. Z tej liczby 58 zdarzeń to były uszkodzenia mienia, 29 – niszczenie zabytków, a 13 spraw dotyczyło zakłóceń nabożeństw. Trzynaście zdarzeń to były przypadki znieważenie pomnika lub obiektu (miejsca kultu), a aż 39 przypadków kwalifikowano jako obrazę uczuć religijnych.

Co ważne, są to jedynie dane dotyczące przypadków zgłoszonych, w których podjęto czynności. Oznacza to, że w skali kraju takich incydentów mogło być jeszcze więcej.

Przeczytaj: Seria pobić kapłanów i dewastacji kościołów w całej Polsce

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w listopadzie ub. roku, z dorocznego raportu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wynika, że liczba przestępstw z nienawiści na tle religijnym wciąż rośnie. Chrześcijanie bardzo często są ich celem, na co wpływ ma m.in. polityczna i medialna marginalizacja tej grupy społecznej lub przedstawianie jej w krzywdzącym świetle.

W zeszłorocznym raporcie podającym dane za rok 2019 stwierdzono przestępstwa z nienawiści względem chrześcijan w aż 32 państwach, a ich łączna liczba zarejestrowanych dzięki organizacjom pozarządowym wyniosła niemal 600 – oznacza to 20% wzrost w porównaniu do 2017 roku. Warto jednak zauważyć, że biorąc pod uwagę dane policyjne, również dostępne na stronie OECD, w samej Francji liczba ataków spowodowanych niechęcią wobec chrześcijan wyniosła 2000. Z raportu Gatestone Institute z kolei wynika, że około 3000 chrześcijańskich obiektów padło ofiarą wandali w 2019 roku – co oznacza, że był rekordowy rok pod względem antychrześcijańskich ataków na kontynencie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do podpalenia kościoła w Lublinie, wcześniej informowaliśmy o pomazaniu czerwoną farbą m.in. drzwi i ściany zabytkowego kościoła św. Augustyna na Woli w Warszawie, a także dewastacji figury Matki Bożej w Częstochowie. W Rzeszowie włamano się do kościoła i pobito proboszcza, w Paradyżu mężczyzna napadł na księdza, który w efekcie ciężkiego pobicia zmarł, w Myślenicach młody mężczyzna uszkodził butelką po alkoholu zabytkową płytę nagrobną z XVIII w.

W ostatnich miesiącach, szczególnie na fali proaborcyjnych demonstracji, w Polsce nasiliło się zjawisko profanacji i dewastacji obiektów związanych z katolicyzmem.

CZYTAJ TAKŻE: Liderka Strajku Kobiet o niszczeniu kościołów: „Nie mam żalu, że tak się stało. To musiało się stać

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz