Konferencja Biskupów Słowacji poinformowała we wtorek, że z powodu zagrożenia koronawirusem władze odwołały publiczne sprawowanie nabożeństw do 23 marca.

Jak podano na stronie Konferencji Biskupów Słowacji, premier tego kraju Peter Pellegrini poinformował dzisiaj telefonicznie KBS, że od 10 do 23 marca nie można publicznie odprawiać nabożeństw.

„Biskupi przyjęli ten zakaz z wielkim bólem, jednak proszą księży i wiernych, by go posłuchali” – napisali słowaccy hierarchowie zapowiadając, że w najbliższej przyszłości po konsultacji z władzami sanitarnymi dostarczą więcej informacji na temat innych czynności liturgicznych i uroczystości.

Księży poproszono o „spokojne” poinformowanie wiernych o zarządzeniu władz i odwołanie nabożeństw do 23 marca. Jednocześnie podkreślono, że kościoły powinny zostać otwarte dla prywatnych modlitw „tam, gdzie to możliwe”.

Słowaccy biskupi zachęcili wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach za pośrednictwem telewizji i radia. Księża mają kontynuować posługę duszpasterską nie łamiąc rządowych rozporządzeń.

„Zapraszamy wszystkich do modlitwy. Nie traćmy nadziei, nie poddawajmy się obawom, lecz z ufnością w naszych rodzinach zwracamy się do naszej Niebieskiej Matki: +Siedmiobolesna Dziewico Maryjo, Patronko Słowacji, prosimy o Twoją pomoc i ochronę. Wyproś uzdrowienie chorym, chroń zdrowych, którzy się nimi opiekują i zapobiegaj szerzeniu się choroby. Oręduj za nami, którzy się do Ciebie z wiarą uciekamy!+ Prośmy Pana, aby ten bardzo bolesny zakaz został z czasem odwołany”. – napisano w komunikacie Konferencji Biskupów Słowacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa włoskie władze „zawiesiły” do 3 kwietnia odprawianie mszy świętych. Wcześniej z własnej inicjatywy odprawianie mszy zawiesiły niektóre diecezje na północy Włoch. W Polsce przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki zaapelował do księży, by zwiększyli liczbę niedzielnych mszy świętych, tak by w kościołach nie było dużych zgromadzeń ludzi. Jednocześnie napisał w komunikacie, że „jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: procesja prawosławnych w intencji ochrony przed koronawirusem

Kresy.pl / tkkbs.sk
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz