Włoskie władze do 3 kwietnia z powodu epidemii koronawirusa odwołały msze święte i pogrzeby – informuje Polskie Radio. Biskupi przyjęli tę decyzję “do wiadomości”.

W niedzielę włoski Episkopat poinformował, że tego samego dnia rząd Włoch wydał dekret “zawieszający” do 3 kwietnia wszystkie cywilne i religijne uroczystości, w tym pogrzebowe. Ma to być kolejny ze środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa po tym, jak we Włoszech zamknięto wszystkie kina, muzea i teatry. Odnotowując tę decyzję jako “bolesną i trudną” biskupi zapowiedzieli, że podporządkują się jej ze względu na dobro społeczne.

Nowe przepisy zobowiązują też Włochów do zachowania bezpiecznego dystansu od innych ludzi, niepodawania sobie rąk na powitanie oraz do noszenia masek przez osoby z symptomami infekcji oraz przez osoby im pomagające.

Dodajmy, że wcześniej z własnej inicjatywy odprawianie mszy zawiesiły niektóre diecezje na północy Włoch. 23 lutego odprawianie mszy zawiesił arcybiskup Mediolanu. Od 1 marca w Wenecji nie odprawia się mszy świętych, nabożeństw Drogi Krzyżowej i nie przeprowadza chrztów.

Włochy są największym ogniskiem epidemii koronawirusa w Europie. Dane z 9 marca mówią o 5883 potwierdzonych przypadkach zachorowań w tym kraju. Do tej pory we Włoszech koronawirus zabił 234 osoby.

W niedzielę pisaliśmy, że rząd Włoch podjął decyzję o ograniczenia komunikacji w i z regionem Lombardii, w którym sytuacja jest najcięższa. Dodatkowo podobne ograniczenia wprowadzono w 14 okręgach kilku innych regionów. Osobom wjeżdżającym i wyjeżdżającym z tych terenów bez specjalnego zezwolenia grożą grzywny finansowe. Na objętych kwarantanną obszarach mieszka 16 mln ludzi.

Kresy.pl / polskieradio24.pl / pch24.pl / cruxnow.com / catholicherald.co.uk / who.int

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Pozamykać wszystko, markety, kina, knajpy, burdele, przedsiębiorstwa, koleje, metro, kościoły, ulice i place a na ostatek szpitale i będzie gitara!

  2. janmet
    janmet :

    Ja się bałem iść w niedzielę nawet do Kościoła, żeby tego nie złapać, bo rozprzestrzenia się w przerażającym tempie. Strach pojawiać się w miejscach publicznych. Na szczęście kilka dni temu udało mi się znaleźć fajną stronę z mszami, która uważam, że zasługuje na uwagę i warto o niej wspomnieć, bo może akurat komuś przyda się ta informacja, szczególnie w tak trudnym momencie, kiedy przyszłość jest niepewna. Strona z mszami: https://msza-online.pl/