W związku z zagrożeniem epidemii koronawirusa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował do księży, by zwiększyli liczbę niedzielnych mszy świętych, tak by w kościołach nie było dużych zgromadzeń ludzi. Jednocześnie napisał, że „jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.

W wydanym we wtorek komunikacie abp Gądecki powołał się na zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, które mówią o unikaniu dużych zgromadzeń. „…proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych” – napisał przewodniczący Episkopatu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Hierarcha przypomniał, że w obecnej sytuacji osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i korzystać z transmisji niedzielnych mszy świętych w środkach masowego przekazu.

Abp Gądecki przypomniał też, że nie ma wymogu, by podczas mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni. Wcześniej służby sanitarne ostrzegały, że koronawirus może być przekazywany również przez uścisk dłoni.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprosił o modlitwę w intencji zmarłych na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy i wszystkich służb, które walczą z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Zaapelował też o modły w intencji wygaśnięcia epidemii, w szczególności tradycyjną suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.

CZYTAJ TAKŻE: We Włoszech z powodu koronawirusa zakazano odprawiania mszy świętych

Przypomnijmy, że na podstawie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego rząd premiera Morawieckiego zdecydował we wtorek o odwołaniu wszystkich imprez masowych spełniających „szczegółową definicję znajdującą się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych”. Aktualnie Ministerstwo Zdrowia mówi już o 20 potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem w Polsce. Chory jest m.in. dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika. Wcześniej rząd zdecydował się na wprowadzenie kontroli sanitarnych na granicach naszego kraju. Pierwsze kontrole już ruszyły.

Kresy.pl / episkopat.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz