W związku z zagrożeniem epidemii koronawirusa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował do księży, by zwiększyli liczbę niedzielnych mszy świętych, tak by w kościołach nie było dużych zgromadzeń ludzi. Jednocześnie napisał, że „jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.

W wydanym we wtorek komunikacie abp Gądecki powołał się na zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, które mówią o unikaniu dużych zgromadzeń. „…proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych” – napisał przewodniczący Episkopatu.

Hierarcha przypomniał, że w obecnej sytuacji osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i korzystać z transmisji niedzielnych mszy świętych w środkach masowego przekazu.

Abp Gądecki przypomniał też, że nie ma wymogu, by podczas mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni. Wcześniej służby sanitarne ostrzegały, że koronawirus może być przekazywany również przez uścisk dłoni.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprosił o modlitwę w intencji zmarłych na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy i wszystkich służb, które walczą z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Zaapelował też o modły w intencji wygaśnięcia epidemii, w szczególności tradycyjną suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.

CZYTAJ TAKŻE: We Włoszech z powodu koronawirusa zakazano odprawiania mszy świętych

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że na podstawie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego rząd premiera Morawieckiego zdecydował we wtorek o odwołaniu wszystkich imprez masowych spełniających „szczegółową definicję znajdującą się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych”. Aktualnie Ministerstwo Zdrowia mówi już o 20 potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem w Polsce. Chory jest m.in. dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika. Wcześniej rząd zdecydował się na wprowadzenie kontroli sanitarnych na granicach naszego kraju. Pierwsze kontrole już ruszyły.

Kresy.pl / episkopat.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz