Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się na wprowadzenie kontroli sanitarnych na granicach naszego kraju. Pierwsze kontrole już ruszyły.

O poniedziałkowej decyzji rządu poinformował portal tygodnika „Wprost”. „Wdrażamy kontrole sanitarne na granicach z Niemcami i Czechami na głównych przejściach. Cztery przejścia z RFN, jedno z Czechami” – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki – „Na początek obejmujemy kontrole w transporcie autobusowym, będą kontrole w busach powyżej ośmiu pasażerów”. Kontrole będą przeprowadzane także w portach oraz w pociągach. Jednak premier przyznał, że wdrożenie kontroli na wszystkich przejściach granicznych, we wszystkich portach i transgranicznych pociągach zajmie 2-3 dni.

„Chcemy objąć kontrolą sanitarną wszystkie busy, autobusy, autokary. Na miejscu będzie ambulans, który w razie zdiagnozowania kogoś, będzie służył do transportu do szpitala. Na miejscu będą też ratownicy medyczni, głównie PSP” – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Kontrole miały zostać wprowadzone popołudniu na przejściach granicznych Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Gorzyczki i Jędrzychowice. Polegają one na mierzeniu temperatury podróżującego oraz zbieraniu informacji o nim na specjalnej karcie. Na granicach mają powstać specjalne punkty sanitarne, w których będzie udzielana pierwsza pomoc medyczna.

„W związku z koronawirusem pod uwagę jest brana możliwość ograniczenia działalności m.in. szkół. Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższych dniach” – zapowiedział premier cytowany przez portal Polskiego Radia 24. Jak stwierdził, chce w tej sprawie skonsultować się z ministrem zdrowia i ministrem edukacji – „W szkołach, począwszy od szkół podstawowych, przedszkoli, szkół średnich, jak również uniwersytetów i szkół wyższych będziemy wprowadzali rekomendacje bądź nawet twarde zalecenia, które później będą egzekwowane przez wojewodów dotyczące ograniczania funkcjonowania tych placówek. W najbliższych dniach te komunikaty będziemy przedstawiali, ponieważ chcemy szybciej niż inne kraje zachodniej Europy przedsięwziąć kroki, które mogą spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Możliwe jest także odwołanie masowych wydarzeń sportowych. Jak powiedział Morawiecki – „na jutro i na pojutrze mam zaplanowane kilka, kilkanaście spotkań z różnymi środowiskami sportowymi i właściwe decyzje będą podjęte po konsultacjach”. Premier wspomniał, że z doświadczeń państw gdzie wirus objął już znacznie większą grupę ludzi niż w Polsce wynika, że nagromadzenie ludzi na imprezach sportowych odegrało rolę w jego rozprzestrzenianiu.

W Polsce wykryto już 17 osób zakażonych koronawirusem. Jedna z nich jest w stanie ciężkim.

Czytaj także: Izrael wprowadził kwarantannę dla wszystkich przybywających

wprost.pl/polskieradio24.pl/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz