Izrael zaprezentował system laserowy do strącania dronów [+VIDEO]

Izraelski resort obrony zademonstrował użycie lotniczego systemu laserowego do zestrzelenia bezzałogowego aparatu latającego. Niedawno z powodzeniem przeprowadzono testy.

Laser został zbudowany przez firmę Elbit Systems, przy współpracy z izraelskim lotnictwem wojskowym i resortem obrony. Zainstalowano go na pokładzie samolotu Cessna 208B Grand Caravan. System wykorzystuje wiązkę laserową do strącania dronów.

Działanie systemu widać na nagraniu opublikowanym przez ministerstwo obrony Izraela. Wiązka laserowa zostaje skierowana na cel w postaci niedużego drona. Kilka sekund wystawienia na działanie lasera sprawia, że bezzałogowiec zostaje strącony i zaczyna spadać.

Według komunikatu, test został przeprowadzony w czerwcu 2021 r. z zastosowaniem kilku różnych scenariuszy, podczas których strącono pewną liczbę dronów. Nie sprecyzowano, ile ich było. Wiadomo jednak, że laser był stosowany z odległości około kilometra.

Specjalne podziękowania skierował do twórców systemu laserowego minister obrony Benny Gantz, dziękując im za dokonanie „technologicznego przełomu”. Zaznaczył, że przybliża to Izrael do opracowania wielopoziomowego systemu obrony kraju i ma duże znaczenie pod względem relacji koszt-efekt.

„System laserowy doda nową warstwę ochrony na dłuższych dystansach i względem zróżnicowanych zagrożeń – zabezpieczając Państwo Izrael, a zarazem oszczędzając koszty przechwytywania” – zaznaczył Gantz.

Według izraelskiego ministerstwa obrony, przechwytywanie dronów przy pomocy laserów jest korzystne z uwagi na relacje koszt-efekt, zdolność do przeciwdziałania bezzałogowcom latającym na dużych wysokościach z dużych odległości oraz możliwość obrony rozległych obszarów. Taki system miałby uzupełniać inne, takie jak np. Żelazna Kopuła.

„Uważamy, że wykorzystanie laserów dużej mocy do przeprowadzania niskokosztowego przechwytywania w powietrzu rakiet i wrogich dronów, bliżej obszarów ich startu i z dala od zaludnionych miejsce przedstawia znaczącą zmianę w zdolnościach obronnych Izraela” – powiedział szef Elbit Systems ISTAR, Oren Sabag.

Serwis „Flight Global” zwraca uwagę, że prace nad podobnymi systemami prowadzone są również w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy to projektu SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator – Demonstratora Lasera Dużej Mocy do Samoobrony). Broń ta ma służyć do strącania z powietrza rakiet ziemia-powietrze i powietrze-powietrze. W lutym br. pisaliśmy, że znacznie opóźniony program SHiELD w Siłach Powietrznych USA wreszcie nabiera kształtu. Oficjalne plany mówią o dostarczeniu demonstratora pod koniec tego roku.

Czytaj także: Izrael ma nadzieję na współpracę z USA w zakresie laserów przeciwrakietowych

Jak informowaliśmy w sierpniu 2020 roku, amerykańska armia jest coraz bliżej przetestowania broni laserowej w terenie. Prototypy mogą być gotowe do przetestowania już w 2022 roku. Będą to dwa różne typy laserów: 50-kilowatowa broń do niszczenia wrogich dronów i rakiet oraz broń o mocy 300 kW, która mogłaby potencjalnie zestrzelić pociski manewrujące. W bardziej zaawansowanej fazie ma być laser o mocy 50 kW, który będzie zamontowany na opancerzonym pojeździe 8 × 8 Stryker. Cztery prototypowe laserowe Strykery – pełny pluton – trafią do rzeczywistej jednostki bojowej w 2022 roku.

Marynarka wojenna USA  poinformowała wcześniej o wykonaniu udanego testu laserowego systemu do zwalczania małych celów powietrznych oraz morskich. Test miał się odbyć 16 maja br. na Pacyfiku. Okręt desantowy USS Portland zniszczył za pomocą broni laserowej drona. Test został wykonany przy użyciu demonstratora Solid State Laser – Technology Maturation Laser Weapon System Demonstrator (LWSD) MK 2 MOD 0. Zniszczył on za pomocą silnej wiązki energii laserowej drona. Moc lasera wynosiła 150 kilowatów.

Dodajmy, że w lutym tego roku Siły Powietrzne USA poinformowały o przeprowadzonych w 2020 roku testach High Energy Laser Weapon System 2, nowego systemu obrony laserowej przeznaczonego do ochrony baz przed dronami i do zwalczania bezzałogowców.

Czytaj także: Lasery zamiast lotniskowców – amerykański think-tank doradza armii USA

flightglobal.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply