Siły Powietrzne USA ujawniają informacje na temat testów broni laserowej do zwalczania dronów [+VIDEO]

Siły Powietrzne USA poinformowały o przeprowadzonych w 2020 roku testach High Energy Laser Weapon System 2, nowego systemu obrony laserowej przeznaczonego do ochrony baz przed dronami i do zwalczania bezzałogowców.

Jak poinformowano w tym tygodniu na oficjalnej stronie Sił Powietrznych USA, w ciągu 2020 roku specjalna grupa Połączonych Sił Testowych Energii Skierowanej (Directed Energy Combined Test Force – DE CTF) koncentrowała się na testowaniu broni przeznaczonej do przeciwdziałania dronom obserwacyjnym i uderzeniowym przeciwnika.

Najnowszym testowanym systemem jest High Energy Laser Weapon System 2 (HELWS lub H2), czyli system uzbrojenia promieniującego o energii skierowanej (DEW) do zwalczania dronów. Testowano go w ramach rozpoczętego minionej wiosny eksperymentu, w ramach którego m.in. brano komercyjne systemy „z półki” i wysyłano je do kilku dowództw bojowych (COCOM) na roczny okres szkolenia, testów i oceny. Broń DEW miała zwiększyć obronność antydronową tych baz.

System H2 został opracowany przez Raytheon Intelligence & Space na bazie doświadczeń z wcześniejszym systemem H1, wprowadzonym na początku ubiegłego roku. Nowy system posiada liczne usprawnienia, m.in. w zakresie zdolności do transportu i przeżywalności w szerokim zakresie środowisk operacyjnych, nowy znacznik laserowy do dokładniejszego namierzania i potężniejszy system zasilania.

Pierwsza faza testów odbyła się pod koniec lipca 2020 roku. Ograniczała się ona do sprawdzenia podstawowej funkcjonalności i „śmiecionośności” broni laserowej oraz stwierdzenia, czy system jest gotów do fazy drugiej. Ta odbyła się na początku września 2020 roku, pod okiem m.in. przedstawicieli Raytheona. Wówczas H2 rozlokowano w bazie COCOM, gdzie odbyło się ustawienie broni, szkolenie operatorów i wstępna ocena wydajności.

Jak poinformował ppłk Jared Rupp, szef DE CTF, pierwsza faza testów udowodniła zdolność systemu H2 do integracji z polowym radarem i systemem dowodzenia i kontroli. W tej fazie zestrzelono też drony „na odpowiednich zasięgach operacyjnych”.

HELWS to nowa klasa uzbrojenia, w związku z czym próby miały pomóc w wypracowaniu koncepcji taktycznej, odpowiednich technik i procedur, również szkoleniowych.

„Dzięki temu eksperymentowi zdobyliśmy wiedzę potrzebną do zbudowania podstaw dla zintegrowania broni DEW poprzez operacje prowadzone przez Siły Powietrzne USA” – powiedział ppłk Rupp. Sprawdzano też techniczne możliwości przerzucania takiego uzbrojenia za morza.

Kolejne ocena systemu zostanie przeprowadzona po około 6-12 miesiącach po ocenie wstępnej. Pod koniec rocznego okresu oceny, COCOM zdecydują, czy będą chciały przejąć odpowiedzialność za trwałość systemu, czy będą chciały go zwrócić.

Jak podano, kampania eksperymentalna zainicjowana zeszłej wiosny wciąż trwa. Podczas całego procesu przetestowano pięć DEW – trzy wersje HELWS i dwa inne systemy wykorzystujące mikrofale o dużej mocy. W 2020 roku przetestowano cztery systemy, z których trzy zostały wdrożone.

Raytheon zamieścił też w sieci film z wizualizacją działania broni laserowej i systemów mikrofalowych, przeznaczonych do zwalczania dronów prowadzących działania obserwacyjne lub zaczepne względem baz USA.

Dodajmy, że na początku lata 2020 roku informowano, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przesunęły harmonogram rozpoczęcia testów w locie nad bronią laserową na 2023 rok. Za opóźnienia w pracy częściowo ma być winna pandemia COVID-19.

Przeczytaj: Amerykańska armia chce przetestować broń laserową w 2022 roku

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, marynarka wojenna USA  poinformowała o wykonaniu udanego testu laserowego systemu do zwalczania małych celów powietrznych oraz morskich. Test miał się odbyć 16 ub. roku na Pacyfiku. Okręt desantowy USS Portland zniszczył za pomocą broni laserowej drona. Nagranie testu zostało opublikowane w serwisie YouTube.

af.mil / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply