Amerykańska armia jest coraz bliżej przetestowania broni laserowej w terenie – poinformował we wtorek portal Breaking Defense. Prototypy mogą być gotowe do przetestowania już w 2022 roku.

Jak poinformował portal Breaking Defense po latach testów polowych, amerykańska armia zbliża się do przetestowania w terenie dwóch różnych typów laserów w 2022 roku: 50-kilowatowej broni do niszczenia wrogich dronów i rakiet i broni o mocy 300 kW, która mogłaby potencjalnie zestrzelić pociski manewrujące.

Kluczowe komponenty obu systemów są obecnie w budowie, powiedział dyrektor ds. energii w biurze Rapid Capabilities & Critical Technologies, Craig Robin. Systemy, które są w trakcie opracowywania mają do 2022 roku zostać bardziej przystosowane do militarnych celów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

210 PLN    (0.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W bardziej zaawansowanej fazie ma być laser o mocy 50 kW, który będzie zamontowany na opancerzonym pojeździe 8 × 8 Stryker. Cztery prototypowe laserowe Strykery – pełny pluton – trafią do rzeczywistej jednostki bojowej w 2022 roku.

„To prawdziwy sprzęt, który jest teraz budowany” – przekonywał Robin. „Sprzęt do broni laserowej istnieje teraz, spodziewamy się, że zostaną one zintegrowane z pojazdami do końca grudnia”. W rzeczywistości istnieją dwa konkurujące ze sobą lasery budowane dla pojazdu, jeden przez Northrop Grumman, a drugi przez Raytheon. Każdy z tych laserów zostanie zintegrowany z innym Strykerem w celu porównania wydajności w Fort Sill w Oklahomie w maju 2021 roku, żołnierze mają ich wtedy użyć w ćwiczeniach.

Wcześniejsze lasery zamontowane na Strykerze z powodzeniem zestrzeliwały drony we wcześniejszych testach polowych z udziałem żołnierzy. Udział systemu w ćwiczeniach z prawdziwymi żołnierzami miał pomóc „udoskonalić wszystko” – od interfejsu użytkownika sterującego bronią, po sposób instalacji wyposażenia wewnątrz Strykera, aby nie przeszkadzał załodze. Moc wyjściowa również gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, z zaledwie dwóch kilowatów w 2016 roku, do obecnie budowanej broni o mocy 50 kW.

Począwszy od 10-kilowatowej broni montowanej na ciężarówce w 2012 roku, armia najpierw zaproponowała model o mocy 100 kW, a następnie – dzięki współpracy z Biurem Sekretarza Obrony – zdecydowała się na 300 kW. „Jesteśmy na dobrej drodze do demonstracji systemu 300 kW pod koniec 2022 roku” – przekonywał Robin, będzie to możliwe prawdopodobnie około sierpnia lub września.

Jeśli demonstracja w 2022 roku pójdzie dobrze – a opinie żołnierzy będą pozytywne – armia planuje zbudować i wystawić cztery ciężarówki laserowe HEL-IFPC jako jednostkę bojową w 2024 roku.

Zobacz też: Media: rosyjski laser bojowy strącił w Syrii izraelskiego drona

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, marynarka wojenna USA  poinformowała o wykonaniu udanego testu laserowego systemu do zwalczania małych celów powietrznych oraz morskich. Test miał się odbyć 16 maja br. na Pacyfiku. Okręt desantowy USS Portland zniszczył za pomocą broni laserowej drona. Nagranie testu zostało opublikowane w piątek w serwisie YouTube.

Czytamy, że test został wykonany przy użyciu demonstratora Solid State Laser – Technology Maturation Laser Weapon System Demonstrator (LWSD) MK 2 MOD 0. Zniszczył on za pomocą silnej wiązki energii laserowej drona. Moc lasera wynosiła 150 kilowatów.

Zobacz też: Amerykańskie lotnictwo opóźnia o dwa lata badanie nad bronią laserową

Kresy.pl/Breaking Defense

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz