Rosja wypróbowała w Syrii swój laser bojowy systemu „Pierieswiet”, strącono pierwszy bezzałogowiec – twierdzi portal Avia.pro. Według tych informacji, chodzi o dron izraelskiej armii.

Rosyjski portal Avia.pro podał we wtorek, że Rosja przetestowała w Syrii swój laser bojowy systemu „Pierieswiet”. Serwis zaznacza, że kraj ten „aktywnie testuje na terytorium Syrii swoje najnowsze uzbrojenie”, i w ślad za próbami czołgu T-14 Armata wysłano tam także najnowszą broń laserową.

Według portalu, system Pieriewsiet przeszedł testy pomyślnie i zestrzelił drona rozpoznawczego nad południowo-zachodnim terytorium Syrii. Zacytowano tu doniesienia „Sina Military”, według którego Rosjanie zestrzelili izraelskiego drona.

„27 maja izraelskie bezzałogowce bojowe przeprowadziły uderzenie na Wzgórzach Golan w południowo-zachodniej Syrii. Zginął syryjski żołnierz. Okazało się, że tego samego dnia izraelskie lotnictwo udało się na zwiad nad syryjską granicę. Syryjska armia obawiała się kolejnych izraelskich uderzeń z powietrza i wystrzeliła rakiety przeciwlotnicze, przygotowując się do zestrzelenia samolotu. Nieoczekiwanie okazało się, że tajna broń Rosji również stała za tym incydentem. Jak się również okazało, kamera drona, przysłanego tego dnia przez izraelskie wojsko, nie zarejestrowała oznak rakiet i odpalenia broni przeciwlotniczej. Bezzałogowiec został zestrzelony nad syryjskim terytorium bez ostrzeżenia. Strona izraelska podejrzewa rosyjską broń wykorzystującą wiązki cząstek” – pisze „Sina Military”.

Rosyjskie media zajmujące się tematyką wojskową podają, że pod koniec maja br. pojawiły się doniesienia o licznych lotach izraelskich samolotów i dronów w pobliżu granicy z Syrią. Podano przy tym, że w bliżej nieznanych okolicznościach izraelska armia straciła dron rozpoznawczy. Ze strony rosyjskiego resortu obrony nie było jednak oficjalnego komunikatu o tym, jakoby w Syrii miała być testowana nowa broń laserowa systemu Pierieswiet.

Rosyjski mobilny system broni laserowej „Pierieswiet”, wykorzystujący laser o dużej mocy, został po raz pierwszy ujawniony publicznie przez prezydenta Rosji Władimira Putina w marcu 2018 roku. W lipcu tego samego roku na nagraniach opublikowanych przez rosyjskie ministerstwo obrony pokazano m.in. rozmieszczanie nowego systemu broni laserowej Pierieswiet, którego obsługę ćwiczyli rosyjscy żołnierze. W grudniu 2019 roku pierwsze egzemplarze tej broni miały trafić do rosyjskich żołnierzy. W założeniu, system Pierieswiet ma być instalowany także na samolotach i okrętach wojennych.

W styczniu br. rosyjskie media podały, że jeszcze w 2020 roku ma uruchomiony program badawczo-rozwojowy nad opracowaniem laseru taktycznego do niszczenia m.in. dronów.

Według portalu Army Recognition, rosyjski system Pierieswiet jest bardzo podobny do broni laserowej systemu AN/SEQ-3 lub XN-1 LaWS, opracowanego dla amerykańskiej marynarki wojennej. Wydaje się być oparty na działaniu promieniowania podczerwonego z półprzewodnikowej matrycy laserowej, którą można dostroić do wysokiej mocy wyjściowej w celu zniszczenia celu lub do niskiej mocy wyjściowej, żeby ostrzec lun uszkodzić sensory celu. Całość jest zainstalowana z tyłu przyczepy ciągniętej przez podwozie ciężarówki KamAZ 65225 6×6. Opisywana broń laserowa jest w stanie niszczyć bezzałogowe statki powietrzne, rakietowe pociski manewrujące i inne cele powietrzne latające na małej wysokości.

Czytaj także: Udany amerykański test broni laserowej na Pacyfiku [+Video]

avia.pro / armyrecognition.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply