Drony obecnie nie są wykorzystywane w Niemczech na szerszą skalę. Może się to jednak szybko zmienić – związki zawodowej policji uważają je za przydatne w kontrolowaniu przestrzegania ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z pandemią koronawirusa. Dotyczy to przede wszystkim zakazu wychodzenia z domów i gromadzenia się w miejscach publicznych.

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Policji (GdP) Joerg Radek stwierdził, że drony mogą pomóc policji w śledzeniu sytuacji na terenach zielonych w dużych miastach. Mogą również być wykorzystane do komunikacji z ludźmi, którzy w takich miejscach przebywają.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy ściągają pracowników sezonowych lotami czarterowymi

Szef Związku Zawodowego Niemieckiej Policji (DpolG) Rainer Wendt także popiera wykorzystanie dronów. Zaapelował nawet o to w liście skierowanym do ministrów spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych.

Obecnie drony używane są jedynie sporadycznie do kontrolowania ograniczeń w poruszaniu się w przestrzeni publicznej.

W Nadrenii Północnej-Westfalii policja w Duesseldorfie i Dortmundzie już testuje wykorzystanie dronów, o czym poinformowała rzeczniczka Krajowego Urzędu ds. Skoordynowanych Działań Policji. Poprzez głośniki mundurowi zwracają uwagę mieszkańcom na obowiązują obostrzenia.

Rzecznik policji w Duesseldorfie zapewnił, że kamery dronów nie identyfikują poszczególnych osób, wykonane przez urządzenia zdjęcia mają nie być zachowywane. Policja dążdy jedynie do uzyskania obrazu sytuacji w poszczególnych miejscach publicznych.

Również policja w Hesji ma na swoim wyposażeniu drony. Heskie MSW podało, że dotychczas tylko raz dron został użyty, aby nadzorować przestrzeganie zakazu przebywania w miejscach publicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Trwają zabiegi o wyłącznie Nord Stream 2 spod prawa UE

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim straż pożarna używa jednego drona do patrolowania z powietrza plaż na Rugii. Urządzenie wyposażone jest w kamerę termowizyjną.

Według pełnomocnika rządu federalnego ds. ochrony danych osobowych i wolności informacji Ulricha Kelbera w wypadku użycia dronów obowiązują te same przepisy, które mają zastosowanie przy zwykłym monitoringu. Policja może więc je wykorzystać, aby wywiązać się z konkretnego zadania, co ma wykluczać używanie ich stale i na obszarze całego kraju.

Na razie gotowość wykorzystania dronów ogłosiła policja w Dolnej Saksonii, Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hamburgu, Saksonii-Anhalt i Brandenburgii. We wszystkich tych landach drony na chwilę obecną nie są stosowane.

Kresy.pl / dw.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply