Drony obecnie nie są wykorzystywane w Niemczech na szerszą skalę. Może się to jednak szybko zmienić – związki zawodowej policji uważają je za przydatne w kontrolowaniu przestrzegania ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z pandemią koronawirusa. Dotyczy to przede wszystkim zakazu wychodzenia z domów i gromadzenia się w miejscach publicznych.
Rząd Holandii wycofał się z finansowania budowy tymczasowych domów dla uchodźców z Ukrainy w Purmerend. Wcześniej przeciwko inwestycji protestowali mieszkań.
W mieście Purmerend w Holandii miało powstać osiedle tymczasowych domów dla uchodźców z Ukrainy. Inwestycja miała zostać zrealizowana na obrzeżach miasta, ale została nagle wstrzymana. Jak podają lokalne media, holenderski rząd nie chce pomóc w sfinansowaniu budowy.
Jeśli chcemy uniknąć wojny, to kraje NATO znajdujące się na wschodniej flance powinny przyjąć 3-letni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji – uważa szef BBN, Jacek Siewiera.
W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla „Naszego Dziennika” szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera został zapytany, czy zagrożenie w postaci potencjalnego ataku ze strony Rosji na Pakt Północnoatlantycki, co przewidziano w raporcie Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, jest realne. We wspomnianym dokumencie uznano, że państwa Zachodu mają 5-9 lat na przygotowanie się na odparcie możliwej rosyjskiej agresji.
Zawarto kolejną umowę wykonawczą na pozyskanie 6 haubic samobieżnych K9A1 oraz 146 w wersji K9PL wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym i zapasem amunicji.
O sprawie poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
"Wyciągamy wnioski z wojny na Ukrainie. Modernizujemy wojska rakietowe i artylerię. Zgodnie z rekomendacją SGWP i DGRSZ Wojsko Polskie powinno mieć ponad 1000 armatohaubic 155 mm" - poinformował Błaszczak.
Rozejm między Izraelem a Hamasem został przedłużony o siódmy dzień. Żródła z obu stron ogłosiły to na
kilka minut przed wygaśnięciem wynegocjowanego wcześniej zawieszenia broni.
Izraelskie siły zbrojne oświadczyły w czwartek, że tymczasowa przerwa w walkach w Strefie Gazy będzie
kontynuowana „w świetle wysiłków mediatorów na rzecz kontynuowania procesu uwalniania zakładników i z zastrzeżeniem warunków porozumienia” - zacytowała Al Jazeera. W oddzielnym oświadczeniu
palestyńska organizacja polityczno-wojskowa Hamas poinformowała, że osiągnięto porozumienie w sprawie przedłużenia tymczasowego zawieszenia broni, które trwa od piątku. Rozejm został
przedłużony o co najmniej dobę.
Katar, który pośredniczył między skonfliktowanymi stronami, oświadczył, że porozumienie jest przedłużane na takich samych warunkach jakie obowiązywały do środy, na mocy których Hamas uwalniał dziennie, co najmniej 10 izraelskich więźniów w zamian za co najmniej 30 więźniów palestyńskich.
Rosyjscy żołnierze zabili dwóch Ukraińców, którzy poddawali się do niewoli. Ukraińscy internauci, w tym wojskowi, wzywają do odwetu i zabijania rosyjskich jeńców.
Podczas walk pod Awdijiwką, gdzie nacierające i postępujące naprzód rosyjskie wojska chcą odciąć i otoczyć broniące się twardo siły ukraińskie, rosyjscy żołnierze zabili Ukraińców, którzy poddawali się do niewoli.
Władze Nicolasa Maduro organizacują referendum w sprawie terytorium sąsiedniej Gujany, którego status jest przedmiotem sporu. Sporny obszar jest bogaty w ropę naftową.
Obszar, którego będzie dotyczyć niedzielne referndum w Wenezueli ma powierzchnię 159,5 tys. kilometrów kwadratowych i stanowi dwie trzecie terytorium państwowego Gujany, podała w środę agencja informacyjna Associated Press. Jednak Wenezuelczycy zawsze uważali obszar zwany Essequibo za swój własny, ponieważ region znajdował się niegdyś w granicach kolonialnego imperium Hiszpanii. Obecna granica wyznaczona została przez międzynarodowych arbitrów z Wielkiej Brytanii, USA i Rosji w 1899 r., kiedy Gujana była z kolei kolonią brytyjską.
Na spotkaniu w Genewie w 1966 r. rządy Gujany Brytyjskiej, Wielkiej Brytanii i Wenezueli podpisały „Porozumienie w sprawie rozwiązania sporu dotyczącego granicy między Wenezuelą a Gujaną Brytyjską". W porozumieniu ustanowiono ramy regulacyjne, których mają przestrzegać strony w celu rozwiązania problemu. Zgodnie z umową zapowiedziano utworzenie Komisji Mieszanej, której zadaniem ustanowiono poszukiwanie zadowalających rozwiązań w zakresie praktycznego rozstrzygnięcia sporu granicznego. Komisja jednak nie rozpoczęła działalności, gdyż Gujana, który uzyskała niepodległość pięć miesięcy po omawianym spotkaniu, uznała prawomocność decyzji z 1899 r.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!