Jak poinformował w środę Business Insider, według niemieckich mediów Polska Grupa Lotnicza chce wycofać się z zakupu linii lotniczych Condor.

Polska Grupa Lotnicza właściciel PLL LOT może wycofać się z zakupu niemieckich linii lotniczych Condor – informuje w środę portal. Według niemieckich mediów polska strona miała zaproponować umorzenie pożyczek zaciągniętych przez niemiecką firmę.

Zobacz też: Lotnisko Chopina wezwało fanów lotnictwa, by nie zjeżdżali się oglądać największego samolotu świata

Przewoźnik z Niemiec jest winny rządowi landu Hesji 380 milionów Euro, termin spłaty został wyznaczony na 15 kwietnia 2020 roku jednak Condor wystąpił o przedłużenie spłaty. Po zakupie linii pożyczkę musiałaby spłacić Polska Grupa Lotnicza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Dziś z perspektywy LOT-u kupowanie Condora nie ma sensu” – mówi Sebastian Mikosz, dwukrotny prezes PLL LOT. „Idea przejęcia Condora miała aspekt prorozwojowy. Lot miał rosnąć, rynek i turystyka miały się rozwijać, ta perspektywa była realna. Dziś mówimy, że pod względem wielkości ruchu lotniczego i siatki połączeń, powrót do stanu sprzed pandemii koronawirusa zajmie 3-4 lata” – komentuje.

Zobacz też: Lufthansa chce poskarżyć się do KE na LOT w związku z przejęciem linii Condor

Zdaniem Mikosza, PGL nie może przejąć w tej chwili linii lotniczych, które będą potrzebowały pomocy ponieważ sam LOT niedługo będzie takiej wymagał.

Zdaniem Krzysztofa Kapisa, byłego prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnegi i byłego prezesa LOT-u zakup nowej linii od początku był ryzykowny.

„Przejęcie Condora było przedsięwzięciem obarczonym bardzo dużym ryzykiem, nawet bez sytuacji kryzysowej związanej z pandemią. Obecnie tak naprawdę rynek lotniczy nie istnieje, co tylko zwiększa to ryzyko ponad miarę.”

Polska Agencja Prasowa poinformowała w czwartek, że niemiecki sąd zatwierdził plan ratowania linii Condor. Przewiduje on sprzedaż spółki Polskiej Grupie Lotniczej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Decyzja sądu krajowego jest ważnym krokiem ku temu, by Condor mógł zrezygnować z ochrony przed bankructwem” – przekazała Magdalena Hauser rzecznik niemieckiej spółki.

Zobacz też: Polska Grupa Lotnicza przejmie niemieckie linie Condor Airlines

Przyznała jednocześnie, że kryzys związany z koronawirusem stawia dokonanie transakcji pod znakiem zapytania. Zapewniła jednak, że obie strony są ze sobą w kontakcie i prowadzą konstruktywne rozmowy.

Kresy.pl/Business Insider

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz