Polska Grupa Lotnicza przejmie niemieckie linie Condor Airlines

Polska Grupa Lotnicza – właściciel PLL LOT przejmuje niemieckie linie czarterowe Condor Airlines. Poinformowali o tym w piątek premier Morawiecki i prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Media określają Condor Airlines jako największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą. Należała ona do biura podróży Thomas Cook, które zbankrutowało we wrześniu 2019 roku. Według nieoficjalnych informacji PGL w wyścigu o przejęcie niemieckich linii wyprzedziło m.in. amerykański fundusz Apollo i brytyjski Greybull.

„Oferta przejęcia Condora przedstawiona przez PGL została uznana za najkorzystniejszą dla spółki, jej pracowników, partnerów, dostawców i klientów. Transakcja ma się zakończyć do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych i opuszczeniu przez Condor procedury ochronnej” – cytuje komunikat PGL radio RMF FM.

Transakcja oznacza dla Condora koniec niepewności, ponieważ liniom groziła likwidacja. Condor przetrwał tylko dzięki pomocy finansowej niemieckiego rządu w postaci kredytu pomostowego w wysokości 380 mln euro.

Jak podaje portal money.pl, Condor Airlines posiadają flotę około 50 samolotów. Są to głównie Airbusy A320-200 i A321-200 oraz Boeingi 757-300 w wersji 1 i 2 i 767-300ER. Rocznie przewożą czarterowo 7 mln pasażerów do około 80 miejsc na świecie na wszystkich kontynentach poza Australią.

Oficjalnie nie podano wysokości transakcji, ale według money.pl powołującego się na niemieckie media ma to być 250 mln euro plus spłata kredytu pomostowego. Transakcję sfinansuje konsorcjum, w którym wiodącą rolę pełni Bank Pekao. Gwarancje finansowe zapewnia Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zdaniem premiera Morawieckiego transakcja jest dowodem na siłę polskiej gospodarki. Według Kancelarii Premiera przejęcie Condora przez PGL zapewni liczne synergie operacyjne i kosztowe o wartości do 100 milionów euro w perspektywie kilkuletniej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rynek Lotniczy: LOT narodowym przewoźnikiem Litwy i Węgier

Kresy.pl / money.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz