Dzięki rozbudowie siatki połączeń lotniczych w Europie Środkowej i Wschodniej PLL LOT stały się narodowym przewoźnikiem Litwy i Węgier – napisał w sobotę portal Rynek Lotniczy opierając się na wypowiedziach przedstawicieli węgierskich i litewskich władz podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Branżowy portal zacytował Petrę Ponevács-Panę, podsekretarz stanu ds. inwestycji z węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, która podkreślała znaczenie obecności PLL LOT na Węgrzech. „To LOT jest narodowymi liniami lotniczymi Węgier” – mówiła wskazując na ustanowienie przez polskiego przewoźnika bezpośrednich połączeń pomiędzy Węgrami a USA. Jej zdaniem takiej roli nie spełnia Wizz Air, będący przewoźnikiem prywatnym o innym modelu biznesowym.

Zainteresowanie LOT-u Węgrami podkreślał Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT. Jak mówił, oprócz połączeń z USA, LOT wprowadził rejsy z Budapesztu do 5 europejskich miast. Dla polskiej firmy Węgry stały się jednym z najważniejszych miejsc w Europie – LOT chce mieć w tym kraju drugi „hub transferowy” w regionie. Polski przewoźnik zatrudnia już 80 węgierskich członków personelu pokładowego i poszukuje kolejnych. „Zamierzamy stać się linią pierwszego wyboru dla Węgrów i pozostałych pasażerów Europy Środkowo-Wschodniej” – mówił Kubicki.

O tym, że LOT jest traktowany jak narodowy przewoźnik, mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego również minister transportu i komunikacji Litwy Rokas Masiulis. Przedstawiciel litewskich władz zapewniał, że Litwa traktuje LOT i Air Baltic jak narodowych przewoźników z powodu braku własnej takiej linii lotniczej. Obecnie maszyny LOT-u kursują pomiędzy Wilnem a Warszawą 5 razy dziennie, a pomiędzy Kownem i Połągą a Warszawą 6 razy tygodniowo. Oprócz tego polski przewoźnik uruchomił 1. maja połączenie z Wilno-Londyn. „W ten sposób zapewniamy pasażerom z Litwy najwygodniejsze połączenia i najkrótsze transfery w wielu kierunkach w Europie, USA i w Azji” – mówił podczas Kongresu rzecznik LOT-u.

XI edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywała się w dniach 13-15. maja br. w Katowicach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: LOT chciał uruchomić połączenia na linii Lwów-Toronto

Kresy.pl / rynek-lotniczy.pl / eecpoland.eu

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz