Polskie Linie Lotnicze LOT chciały przewozić pasażerów na trasie Lwów-Toronto, jednak nie pozwalają na to ukraińskie przepisy. – poinformował we wtorek ukraiński portal Centr Transportnych Strategij (CTS).

O propozycji uruchomienia codziennych połączeń pomiędzy Lwowem a Toronto, które miałyby obsługiwać LOT-owskie Dreamlinery, poinformowała w wywiadzie dla portalu „U widpustku” dyrektor generalna portu lotniczego we Lwowie Tatiana Romanowska. – pisze CTS.

„LOT proponował mi uruchomienie długodystansowych codziennych rejsów ze Lwowa do Toronto i obsługiwanie ich Boeingami 787 Dreamliner. Jednak na razie zagraniczne kompanie lotnicze nie mogą uruchamiać z Ukrainy rejsów do nie swoich krajów.” – powiedziała Romanowska.

Obecnie LOT oferuje swoim klientom bilety na trasie Toronto-Lwów z przesiadką w Warszawie. Cała podróż trwa ponad 9 godzin nie licząc przesiadki.

Oferta lotów między Lwowem a Toronto byłaby zapewne przeznaczona głównie dla Ukraińców oraz Kanadyjczyków pochodzenia ukraińskiego. Zgodnie ze spisem powszechnym w 2006 roku w Toronto mieszkało 122 tysiące osób uważających się za Ukraińców. Jest to efekt głównie powojennej emigracji, gdy m.in. do Kanady trafiły dziesiątki tysięcy Ukraińców, często związanych z OUN-UPA, SS Galizien i innymi tego typu formacjami.

CTS przypomniał, że w 2018 roku LOT uruchomił połączenia między Budapesztem i Nowym Jorkiem oraz Chicago. Są to pierwsze długodystansowe rejsy, które polski narodowy przewoźnik realizuje całkowicie poza Polską. W wywiadzie dla CTS dyrektor operacyjny LOT-u Maciej Wilk chwalił tę decyzję. „To bardzo udany projekt – potoki pasażerskie są tam nawet większe niż w przypadku naszych lotów z Warszawy” – mówił.

Jak pisaliśmy, w grudniu ub. roku Polskie Linie Lotnicze LOT zachęcały do kupna biletów lotniczych do Lwowa nazywając to miasto „perłą ukraińskiej kultury narodowej”.

CZYTAJ TAKŻE: LOT uruchomi połączenia na linii Bydgoszcz-Lwów

Kresy.pl / cfts.org.ua

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz