Newsweek: Polska musi oddać ukradzioną własność

Amerykański “Newsweek” opublikował artykuł w którym wezwano Polskę do przyjęcia “całościowego ustawodawstwa zapewniającego całkowitą restytucję za mienie ukradzione przez rząd nazistowski i komunistyczny”.

Daniel Schatz zaczyna swój artykuł od przypomnienia o manifestacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości przeciw roszczeniom amerykańskich środowisk żydowskich i wsparciu dla nich ze strony władz USA, jaka odbyła się w Warszawie 11 maja pod hasłem Stop447. Opisuje ją jako marsz “tysięcy nacjonalistów” i “grup skrajnie prawicowych”. Odnotowuje skandowanie przez uczestników manifestacji hasła “Tu jest Polska a nie Polin”. Publicysta twierdzi też, że marsz Stop447 “miał miejsce w czasie dramatycznego wzrostu mowy nienawiści w Polsce”. Powołuje się też na Rafała Pankowskiego określającego ten marsz jako “prawdopodobnie największą w ostatnich latach, otwarcie antyżydowską uliczną demonstrację w Europie”.

“Ocenia się, że Polsce jest ponad 170 tys. jednostek prywatnej własności bezprawnie odebranej żydowskim ofiarom Holokaustu i znacjonalizowanych przez polski rząd komunistyczny” – wylicza autor “Newsweeka”. Powołując się na raport napisany przez “eksportów z sektora biznesowego i organizacji pozarządowych na zamówienie rządu Izraela”, publicysta określa wartość tej własności na “miliardy dolarów”. Schatz stwierdza, że mimo “zaangażowania” USA, Izraela i Unii Europejskiej “nie znaleziono żadnego wyraźnego rozwiązania”, a zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i “centrowa i liberalna opozycja zbagatelizowały ustawę JUST twierdząc, że nie ma ona wpływu na Polskę”. Autor przypomina w tym kontekście słowa premiera Mateusza Morawieckiego.

Schatz zaznaczając, że Polska jest jedynym postkomunistycznym państwem, które nie przyjęło ustawy reprywatyzacyjnej pisze – “Polska musi uczcić pamięć o przeszłości poprzez przyjęcie całościowego ustawodawstwa zapewniającego całkowitą restytucję za mienie ukradzione przez rząd nazistowski i komunistyczny”. Uważa, że sprawa jest “pilna” za względu na “zaawansowany wiek” ludzi, którzy przetrwali Holokaust.

Schatz powołuje się na prawo międzynarodowe, w tym Europejską Konwencję Praw Człowieka z 1953 r., które nakazują zwrócić mienie “musi być zwrócone dawnych właścicielom”. Jednocześnie powołuje się także na niewiążącą prawnie deklarację terezińską z 2009 r. nie wspominając, że obecne roszczenia organizacji amerykańskich Żydów dotyczą także mienia bezspadkowego. Na zakończenie swojego tekstu, Schatz wzywa Polskę do “uznania przeszłości” zamiast “uciekania przed nią”.

9 maja 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today), obecnie obowiązującą jako federalne prawo o numerze 115-171, dotyczące zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Ustawa pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły na własność samorządu terytorialnego lub skarbu państwa. Zgodnie z przyjętą rok temu ustawą JUST Act 447 Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu.

newsweek.com/kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. 1000_szabel
  1000_szabel :

  Polska była wówczas pod okupacją najpierw hitlerowską, potem sowiecką. Absurd w artykule tego idioty z Newsweeka polega na tym, że facet domaga się, by państwo, które było ofiarą spłacało należności za swych okupantów. Debilizm największej miary!

  • zs
   zs :

   Gdzie sa dokumenty pomordowanych Zydow?

   Gdzie sa nazisci – mordercy?

   Mowi sie z rozgoryczeniem, ze “Zydzi” opanowali USA – 40% Usmanow pochodzi z Niemiec, tak jak Trump – dlaczego podpisal 477?

   Co kto kogo mial opanowywac i za pomoca jakich dokumentow?

   • zs
    zs :

    Takiemu komentatorowi jak ten potomek niby Zydow mozna z cala powaga wyslac ksiazke z opracowanym (podobno) spisem strat Polski – to mu sie nalezy z powodu nazwiska.

    Moze mu to wystarczy.

    • zs
     zs :

     Szukacie daleko w onecie Weglarczyka (skad to nazwisko – moze kolejny hrabia Komorowski ?) rozpowszechnia sie poglad:

     “Polacy domagaja sie odszkodowan od Faszystowskiej Europy za II swiatowa a sami nie chca placic Zydom.”
     (Ile spodziewa sie Weglarczyk?)

     Odpowiedz:

     Jezeli nie uznaja nam naleznych odszkodowan od faszystowskich i ruskich armii, to dlaczego domagaja sie odszkodowan od nas?

     Dlatego, ze mogliby swoje roszczenia kierowac bezposrednio do naszych dluznikow.

     Moga zadac zabezpieczenia na majtku naszych dluznikow sprawiedliwie dzielac wg zaangazowania w okupacje Polski.

     Wpierw musza uznac raport Mularczyka a potem poslugiwac sie nim jak rachunkiem.

     Dlatego aktywisci tak jak ten musza dostac ksiezke z raportem a potem moze dyskutowac z tymi, ktorzy to przeczytaja i zaakceptuja.