Nowym ministrem spraw zagranicznych został Gabi Ashkenazi. Polityk ma czterdziestoletnie doświadczenie służby w izraelskiej armii w której doszedł na najwyższe stanowisko.

Na stanowisko szefa izraelskiej dyplomacji wysunęła Ashkenaziego partia Niebiesko-Biali Benny Gantza. Gantz sam był szefem Sztabu Generalnego izraelskiej armii na którym to stanowisku zastąpił właśnie Ashkenaziego. Wcześniej był w Sztabie Generalnym jego zastępcą. Askenazi to człowiek z niemal czterdziestoletnim doświadczeniem służby w armii.

 

Co ciekawe jeszcze przed otrzymaniem formalnej nominacji na stanowisko Askenazi odbył w środę rozmowę z sekretarzem stanu USA Mike’m Pompeo, jak podał portal telewizji Al Arabiya. Oficjalnie Askenazi ma objąć stanowisko szefa izraelskiej dyplomacji w czwartek.

Pompeo przebywa z wizytą w Jerozolimie by omówić z Izraelczykami kwestię aneksji przez nich Zachodniego Brzegu Jordanu. Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się z Askenazizm ale też premierem Izraela Binjaminem Netanjahu. Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję osadnictwa na tych terenach. Społeczność międzynarodowa sprzeciwia się budowie nowych osiedli na palestyńskich terytoriach okupowanych, a wiele państw uznaje je za nielegalne. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, 10% populacji żydowskiej w Izraelu, żyje na ziemiach okupwoanych. Binjamin Netanjahu wspierany przez USA ogłosił zapowiedział  aneksję obszarów zamieszkanych przez Izraelczyków na Zachodnim Brzegu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ashkenazi rozpoczął służbę w armii izraelskiej w 1972 r. Po odbyciu służby obowiązkowej pozostał w wojsku dołączając do elitarnej Brygady Golani. Brał udział w operacji na Synaju w czasie wojny Jom Kippur w 1973 r. oraz w operacji „Entebbe” w czasie której izraelscy komandosi uwolnili izraelskich zakładników przetrzymywanych w Ugandzie przez palestyńskich i niemieckich terrorystów. w 1976 r. Ashkenazi nie brał udziału w walce w czasie tej operacji, inaczej niż w czasie wojny z Palestyńczykami w Libanie w 1978 r. gdzie został ranny. Następnie był od 1998 r. szefem Dowództwa Północnego, od 2002 r. zastępcą szefa Sztaby Generalnego, by w latach 2007-2011 być jego szefem.

english.alarabiya.net/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz