Nowym ministrem spraw zagranicznych został Gabi Ashkenazi. Polityk ma czterdziestoletnie doświadczenie służby w izraelskiej armii w której doszedł na najwyższe stanowisko.

Na stanowisko szefa izraelskiej dyplomacji wysunęła Ashkenaziego partia Niebiesko-Biali Benny Gantza. Gantz sam był szefem Sztabu Generalnego izraelskiej armii na którym to stanowisku zastąpił właśnie Ashkenaziego. Wcześniej był w Sztabie Generalnym jego zastępcą. Askenazi to człowiek z niemal czterdziestoletnim doświadczeniem służby w armii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Co ciekawe jeszcze przed otrzymaniem formalnej nominacji na stanowisko Askenazi odbył w środę rozmowę z sekretarzem stanu USA Mike’m Pompeo, jak podał portal telewizji Al Arabiya. Oficjalnie Askenazi ma objąć stanowisko szefa izraelskiej dyplomacji w czwartek.

Pompeo przebywa z wizytą w Jerozolimie by omówić z Izraelczykami kwestię aneksji przez nich Zachodniego Brzegu Jordanu. Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się z Askenazizm ale też premierem Izraela Binjaminem Netanjahu. Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję osadnictwa na tych terenach. Społeczność międzynarodowa sprzeciwia się budowie nowych osiedli na palestyńskich terytoriach okupowanych, a wiele państw uznaje je za nielegalne. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, 10% populacji żydowskiej w Izraelu, żyje na ziemiach okupwoanych. Binjamin Netanjahu wspierany przez USA ogłosił zapowiedział  aneksję obszarów zamieszkanych przez Izraelczyków na Zachodnim Brzegu.

Ashkenazi rozpoczął służbę w armii izraelskiej w 1972 r. Po odbyciu służby obowiązkowej pozostał w wojsku dołączając do elitarnej Brygady Golani. Brał udział w operacji na Synaju w czasie wojny Jom Kippur w 1973 r. oraz w operacji „Entebbe” w czasie której izraelscy komandosi uwolnili izraelskich zakładników przetrzymywanych w Ugandzie przez palestyńskich i niemieckich terrorystów. w 1976 r. Ashkenazi nie brał udziału w walce w czasie tej operacji, inaczej niż w czasie wojny z Palestyńczykami w Libanie w 1978 r. gdzie został ranny. Następnie był od 1998 r. szefem Dowództwa Północnego, od 2002 r. zastępcą szefa Sztaby Generalnego, by w latach 2007-2011 być jego szefem.

english.alarabiya.net/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz