Pierwsza partia rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19 ma dotrzeć do uczelni medycznej w indyjskim mieście Kanpur w przyszłym tygodniu, aby przeprowadzić drugą i trzecią fazę badań klinicznych na ludziach.
Badania kliniczne szczepionki na ludziach rozpoczną się w przyszłym tygodniu. „Aż 180 ochotników zarejestrowało się do badań. Kierownik badań Saurabh Agarwal określi dawkę szczepionki do podania. Podana zostanie jedna dawka, a stan ochotników będzie monitorowany w celu określenia, czy potrzebują kolejnych dawek czy nie ”- powiedział dyrektor Ganesh Shankar Vidyarthi Medical College, R B Kamal.
Dane zostaną przeanalizowane w celu ustalenia, czy szczepionka jest skuteczna.
Na początku tego tygodnia partia rosyjskiej szczepionki została dostarczona do firmy Dr. Reddy’s Laboratories Ltd w indyjskim Hyderabad.
W październiku Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) i firma farmaceutyczna Dr. Reddy’s Laboratories Ltd (Dr.Reddy’s) zostały zatwierdzone przez Kontrolera Generalnego Indii (DCGI) do prowadzenia badań klinicznych fazy 2 i 3 szczepionki Sputnik V w Indiach. Określono, że w kraju zostaną przeprowadzone wieloośrodkowe kontrolowane badania z randomizacją, obejmujące testy bezpieczeństwa i immunogenności.
11 sierpnia Rosja zarejestrowała pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko nowemu koronawirusowi. Szczepionka, nazwana Sputnik V, została opracowana przez Gamaleya National Research Centre for Epidemiology and Microbiology rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia, a jej badania kliniczne zostały pomyślnie zakończone w czerwcu-lipcu. Szczepionka została opracowana na platformie, która była używana w wielu innych szczepionkach. Szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) Kirill Dmitriev stwierdził wcześniej, że Rosja otrzymała już wnioski z 20 krajów o dostarczenie 1 miliarda dawek szczepionki.
W grudniu Węgry zaczną importować nieduże ilości rosyjskiej szczepionki na koronawirusa do celów badań klinicznych. Podstawą tych działań jest porozumienie zawarte między Szijjártó a rosyjskim ministrem zdrowia, Michaiłem Muraszko.
Szef MSZ Węgier powiedział po rozmowie telefonicznej z Muraszko, że Rosja „robi wielkie kroki w kierunku opracowania i produkowania szczepionki” na koronawirusa. Zaznaczył, że jak tylko testy kliniczne zakończą się, Węgry i Rosja będą współpracować celem uzyskania licencji na rosyjską szczepionkę.
Przeczytaj: Blisko 60 proc. Ukraińców za zakupem szczepionki na koronawirusa od Rosji [SONDAŻ]
Cześć mediów zwraca uwagę, że wcześniej Komisja Europejska zagroziła podjęciem działań wobec jakiegokolwiek kraju członkowskiego UE, który bez uzgodnienia z Brukselą zakupiłby rosyjską szczepionkę na koronawirusa. Każda szczepionka kupowana przez kraje członkowskie musi być w pełni zgodna z unijnymi standardami jakości i posiadać unijny certyfikat.
Według informacji, które podała 1 października br. agencja prasowa Biełta, Białoruś jest pierwszym krajem, który rozpoczął testy kliniczne na rosyjskiej szczepionce Sputnik V na koronawirusa. Dostarczył ją Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Fundusz finansuje badania kliniczne na Białorusi. Zapowiadano, że w testach ma wziąć udział sto osób.
Jak poinformowaliśmy wcześniej, pod koniec września rosyjski minister zdrowia ogłosił na konferencji prasowej, że ponad 3500 ochotników w Rosji zostało zaczepionych szczepionką Sputnik V na koronawirusa w ramach badań postklinicznych. „Obecnie prowadzone są badania postkliniczne. Ponad 3500 pacjentów otrzymało tę szczepionkę. Wszystko przebiega normalnie” – powiedział podczas wizyty w Federalnym Centrum Badawczym Transplantologii i Sztucznych Narządów im. Szumakowa.
Ministerstwo Zdrowia Rosji poinformowało wcześniej, że wydało zgodę na wprowadzenie szczepionki Sputnik V do powszechnego obrotu. Światowa Organizacja Zdrowia wyrażała jednak wątpliwości względem tego, czy szczepionka ta jest bezpieczna.
Rosjanie już wcześniej poinformowali, że szczepionkę przyjęli czołowi politycy w kraju. „Pierwsza partia szczepionki dla profilaktyki przeciw nowej infekcji koronawirusowej „Gam-Covid-Wak” (Sputnik V) opracowanej przez NIC [Narodowy Instytut Badawczy] Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei Ministerstwa Zdrowia Rosji przeszła niezbędne doświadczenia co do jakości w laboratoriach Roszdrawnadzoru i została dopuszczona do obrotu społecznego” – podała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax.
Czytaj także: Hakerzy mieli zaatakować komputery specjalistów zajmujących się rosyjską szczepionką na koronawirusa
Dwa miesiące temu pisaliśmy, że polscy naukowcy Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowali już prototyp szczepionki przeciw koronawirusowi SARS CoV-2. Z kolei w ostatnich dniach w USA wstrzymano trzecią fazę badań nad kolejną szczepionką przeciwko Covid-19. Powodem były niepożądane działania u jednego z ochotników.
Kresy.pl / tass.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!