Pierwsza partia rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19 ma dotrzeć do uczelni medycznej w indyjskim mieście Kanpur w przyszłym tygodniu, aby przeprowadzić drugą i trzecią fazę badań klinicznych na ludziach.

Badania kliniczne szczepionki na ludziach rozpoczną się w przyszłym tygodniu. „Aż 180 ochotników zarejestrowało się do badań. Kierownik badań Saurabh Agarwal określi dawkę szczepionki do podania. Podana zostanie jedna dawka, a stan ochotników będzie monitorowany w celu określenia, czy potrzebują kolejnych dawek czy nie ”- powiedział dyrektor Ganesh Shankar Vidyarthi Medical College, R B Kamal.

Dane zostaną przeanalizowane w celu ustalenia, czy szczepionka jest skuteczna.

Na początku tego tygodnia partia rosyjskiej szczepionki została dostarczona do firmy Dr. Reddy’s Laboratories Ltd w indyjskim Hyderabad.

W październiku Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) i firma farmaceutyczna Dr. Reddy’s Laboratories Ltd (Dr.Reddy’s) zostały zatwierdzone przez Kontrolera Generalnego Indii (DCGI) do prowadzenia badań klinicznych fazy 2 i 3 szczepionki Sputnik V w Indiach. Określono, że w kraju zostaną przeprowadzone wieloośrodkowe kontrolowane badania z randomizacją, obejmujące testy bezpieczeństwa i immunogenności.

11 sierpnia Rosja zarejestrowała pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko nowemu koronawirusowi. Szczepionka, nazwana Sputnik V, została opracowana przez Gamaleya National Research Centre for Epidemiology and Microbiology rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia, a jej badania kliniczne zostały pomyślnie zakończone w czerwcu-lipcu. Szczepionka została opracowana na platformie, która była używana w wielu innych szczepionkach. Szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) Kirill Dmitriev stwierdził wcześniej, że Rosja otrzymała już wnioski z 20 krajów o dostarczenie 1 miliarda dawek szczepionki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W grudniu Węgry zaczną importować nieduże ilości rosyjskiej szczepionki na koronawirusa do celów badań klinicznych. Podstawą tych działań jest porozumienie zawarte między Szijjártó a rosyjskim ministrem zdrowia, Michaiłem Muraszko.

Szef MSZ Węgier powiedział po rozmowie telefonicznej z Muraszko, że Rosja „robi wielkie kroki w kierunku opracowania i produkowania szczepionki” na koronawirusa. Zaznaczył, że jak tylko testy kliniczne zakończą się, Węgry i Rosja będą współpracować celem uzyskania licencji na rosyjską szczepionkę.

Przeczytaj: Blisko 60 proc. Ukraińców za zakupem szczepionki na koronawirusa od Rosji [SONDAŻ]

Cześć mediów zwraca uwagę, że wcześniej Komisja Europejska zagroziła podjęciem działań wobec jakiegokolwiek kraju członkowskiego UE, który bez uzgodnienia z Brukselą zakupiłby rosyjską szczepionkę na koronawirusa. Każda szczepionka kupowana przez kraje członkowskie musi być w pełni zgodna z unijnymi standardami jakości i posiadać unijny certyfikat.

Według informacji, które podała 1 października br. agencja prasowa Biełta, Białoruś jest pierwszym krajem, który rozpoczął testy kliniczne na rosyjskiej szczepionce Sputnik V na koronawirusa. Dostarczył ją Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Fundusz finansuje badania kliniczne na Białorusi. Zapowiadano, że w testach ma wziąć udział sto osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy wcześniej, pod koniec września rosyjski minister zdrowia ogłosił na konferencji prasowej, że ponad 3500 ochotników w Rosji zostało zaczepionych szczepionką Sputnik V na koronawirusa w ramach badań postklinicznych. „Obecnie prowadzone są badania postkliniczne. Ponad 3500 pacjentów otrzymało tę szczepionkę. Wszystko przebiega normalnie” – powiedział podczas wizyty w Federalnym Centrum Badawczym Transplantologii i Sztucznych Narządów im. Szumakowa.

Ministerstwo Zdrowia Rosji poinformowało wcześniej, że wydało zgodę na wprowadzenie szczepionki Sputnik V do powszechnego obrotu. Światowa Organizacja Zdrowia wyrażała jednak wątpliwości względem tego, czy szczepionka ta jest bezpieczna.

Rosjanie już wcześniej poinformowali, że szczepionkę przyjęli czołowi politycy w kraju. „Pierwsza partia szczepionki dla profilaktyki przeciw nowej infekcji koronawirusowej „Gam-Covid-Wak” (Sputnik V) opracowanej przez NIC [Narodowy Instytut Badawczy] Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei Ministerstwa Zdrowia Rosji przeszła niezbędne doświadczenia co do jakości w laboratoriach Roszdrawnadzoru i została dopuszczona do obrotu społecznego” – podała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Hakerzy mieli zaatakować komputery specjalistów zajmujących się rosyjską szczepionką na koronawirusa

Dwa miesiące temu pisaliśmy, że polscy naukowcy Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowali już prototyp szczepionki przeciw koronawirusowi SARS CoV-2. Z kolei w ostatnich dniach w USA wstrzymano trzecią fazę badań nad kolejną szczepionką przeciwko Covid-19. Powodem były niepożądane działania u jednego z ochotników.

Kresy.pl / tass.com

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz