Blisko 300 ton sprzętu do walki z koronawirusem zostało wysłanych przez Polskę na Białoruś, w ramach kolejnego konwoju z pomocą humanitarną. Według MSZ, wśród potencjalnych beneficjentów wsparcia będą też Polacy z Białorusi.

W czwartek Polska wysłała na Białoruś kolejny konwój z pomocą humanitarną. Przesłany sprzęt, łącznie prawie 300 ton, ma pomóc w walce z koronawirusem.

Jak poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, pomoc humanitarna obejmuje m.in. środki ochrony osobistej, w tym 5 mln maseczek i 10 tys. kombinezonów ochronnych, ćwierć miliona litrów płynu do dezynfekcji, 50 tys. testów na koronawirusa i 30 respiratorów. Na Białoruś zawozi to wszystko ponad 40 wielkich ciężarówek. Szef KPRM zaznaczył, że transport to osobista decyzja premiera Mateusza Morawieckiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Przy skompletowaniu całości z MSZ współpracowały m.in.: Agencja Rezerw Materiałowych, Ministerstwo Zdrowia, Agencja Rozwoju Przemysłu. Według MSZ, część pomocy trafi do szpitali Obwodu Grodzieńskiego, a reszta – do Mińska, skąd będzie dystrybuowana do wszystkich regionów, zgodnie z aktualnymi potrzebami zgłoszonymi przez białoruski rząd. „Wśród potencjalnych beneficjentów tego wsparcia będą także Polacy mieszkający na Białorusi” – poinformowano.

„Wysyłamy największy w historii III RP konwój z pomocą humanitarną i również największy na świecie konwój lądowy z pomocą w czasie pandemii koronawirusa” – podkreślił z kolei wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Zaznaczył, że pomoc z Polski jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane m.in. przez szpitale w Mińsku. Jak dotąd, na Białorusi potwierdzonych zostało 46 tys. przypadków zarażenia koronawirusem, zmarły oficjalnie 253 osoby. – Ten sprzęt będzie rozdzielany tak, aby trafił do najbardziej potrzebujących placówek – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

„To bezprecedensowa i największa pomoc, jaką Polska skierowała do państw objętych pandemią koronawirusa” – podało na Twitterze MSZ.

Ambasador Białorusi w Polsce Władimir Czuszew powiedział, że pomoc z Polski jest ważnym sygnałem solidarności i świadczy o dobrych relacjach dwustronnych. Podkreślił, że niewątpliwie przyczyni się ona do ułatwienia pracy białoruskich lekarzy.

– My, Białoruś i Polska, jesteśmy w sercu Europy, jesteśmy sąsiadami, łączy nas wspólna odpowiedzialność za stabilność w regionie. Szlachetny gest Polski jest przejawem tej odpowiedzialności. W imieniu mojego kraju i moim własnym mam zaszczyt przekazać, z całego serca, podziękowanie za kolejną pomoc, która wyruszy dzisiaj na Białoruś – podkreślił Czuszew.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podziękowania Polsce za wsparcie złożyła na Twitterze Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez władze w Mińsku:

To już drugi konwój z pomocą wysłany z Polski na Białoruś. Wcześniej ciężarówki z pomocą humanitarną z Polski dotarły m.in. na Bałkany, a sprzęt ochrony osobistej i płyn do dezynfekcji trafiły do Albanii, Bośni, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. Poprzedni konwój na Białoruś wyjechał w kwietniu.

Białoruś nie wprowadziła żadnych generalnych środków przeciwepidemicznych poza obowiązkiem kwarantanny dla przybywających do tego państwa cudzoziemców. Prezydent Aleksandr Łukaszenko publicznie bagatelizował zagrożenie ze strony SARS COVID-19. Jeszcze w połowie marca Łukaszenko krytykował zamykanie granic państwowych jako metodę walki z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Cześć opozycyjnych komentatorów kwestionuje oficjalne dane twierdząc, że faktyczna liczba zakażeń jest na Białorusi znacznie większa. Rosnąca szybko liczba zarażeń kontrastuje z dotychczasową retoryką prezydenta tego państwa Aleksandra Łukaszenki, który lekceważył zagrożenie związane z koronawirusem. Twierdził między innymi, że spożywanie 50 gram spirytusu dziennie może pomóc w profilaktyce. Inną dobrą metodą zapobiegania zakażeniu miałoby być, według białoruskiego przywódcy, korzystanie z suchej sauny.

radiomaryja.pl / MSZ  / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz