Po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu granicy polsko-ukraińskiej z powodu epidemii koronawirusa, z Polski wyjechało tylko ok. 4 proc. migrantów zarobkowych z Ukrainy – podają ukraińskie media. Z powodu sytuacji najbardziej ucierpieli Ukraińcy pracujący w Polsce w restauracjach i hotelach – teraz szukają oni pracy w przemyśle.

Jak poinformował w środę ukraiński portal Zaxid.net, powołując się na dane z departamentu analitycznego firmy pośrednictwa pracy Gremi Personal w Polsce, tylko około 4 proc. Ukraińców pracujących w naszym kraju opuściło go od czasu ogłoszenia zamknięcia granicy polsko-ukraińskiej w związku z pandemią koronawirusa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Z danym tych wynika, że większości zdecydowali się wyjechać ci migranci zarobkowi z Ukrainy, którym kończyła się ważność wizy pracowniczej albo ci, którzy pracowali dzięki reżimowi bezwizowemu, posiadając pozwolenia na pracę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Mamy jasne dane przemawiające za tym, że na Ukrainę na dzień 17 marca wróciło nie więcej niż 3-4 procent [ukraińskich migrantów zarobkowych-red.] – powiedział właściciel Gremi Personal, Jewhenij Kyryczenko. Dodał, że sytuacja związana z kwarantanną była nieprzewidywalna, stąd Ukraińcy pracujący w Polsce „na bezwizie” przyspieszyli swój powrót do kraju.

– Oni nie chcą zostać w Polsce, pracować nielegalnie i otrzymać decyzji o deportacji, kiedy skończy im się termin legalnego pobytu – dodał Kiriczenko. Twierdzi przy tym, ze większość polskich producentów utrzymuje pracę w trybie normalnym, a firmy spożywcze i logistyczne, zwiększają liczbę miejsc pracy. Mają tam znajdować zatrudnienie Ukraińcy, którzy zostali bez pracy po zamknięciu kawiarń i restauracji. Według Zaxid.net, najbardziej kwarantannę odczuli ci ukraińscy pracownicy, którzy pracowali w branżach gastronomicznej i hotelarskiej, a teraz szukają pracy w przemyśle.

Ukraińskie media powołują się na dane Ambasady Ukrainy w Warszawie podają szacunki, według których w Polsce pracuje około 1,5 mln Ukraińców.

Jak pisaliśmy wcześniej, według ukraińskiego ambasadora Andrija Deszczycy, blisko 2 tys. Ukraińców przebywających w Polsce złożyło wnioski o ewakuację z Polski. Ma to związek z epidemią koronawirusa. Przypomnijmy, że władze Ukrainy jeszcze 12 marca zamknęły granicę z Polską, w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.

Czytaj także: Setki Ukraińców koczują na warszawskim dworcu

Zaxid.net / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz