Ukraina zamyka przejścia graniczne z Polską, Serbia – z Węgrami

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ukraina zamierza od dziś zamknąć główne przejścia graniczne z krajami europejskimi, w tym z Polską. W czwartek rano część przejść granicznych z Węgrami zamknęła Serbia.

Ukraina zamierza zamknąć przejść na granicach z krajami europejskimi. Dotyczy to zarówno przejść drogowych, jak i dla ruchu pieszego. Decyzję podjęto po spotkaniu przedstawicieli ukraińskiego resortu zdrowia i straży granicznej, w środę wieczorem. Powodem decyzji są względy zdrowotne i działania w zakresie kwarantanny, żeby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Przejścia graniczne mają zostać zamknięte w czwartek, od godziny 22:00 (21:00 czasu polskiego). Dotyczy to głównie przejść na granicy z Polską: Medyka-Szeginie, Hrebenne-Rawa Ruska, Krościenko-Chyrów. Zamknięte zostaną też przejścia kolejowe w rejonie Łudzina i Izowa.

Ponadto, zamknięte będą przejścia na granicach ze Słowacją, Węgrami, Rumunią i Mołdawią od strony obwodów zakarpackiego, czerniowieckiego i winnickiego. Zamknięte mają zostać też punkty odpraw towarowych i pasażerskich w portowym mieście Odessa.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił też podczas środowej narady, że spośród 219 przejść granicznych w okresie kwarantanny działać będzie tylko 49 z nich. Rzecznik ukraińskiej straży granicznej powiedział, że oficjalnie o zamknięciu przejść granicznych będzie wiadomo po tym, jak rząd w odpowiedzi na wniosek resortu zdrowia ogłosi odpowiednie rozporządzenie.

W środę ukraiński rząd zaproponował, żeby w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podjąć działania na rzecz kwarantanny, dotyczące m.in. zamknięcia szkół na trzy tygodnie, ograniczenia zgromadzeń masowych, w tym sportowych, powyżej 200 osób.

W czwartek rano polskie szkoły we Lwowie informowały o odwołaniu zajęć szkolnych, w związku z decyzją władz miasta i obwodu.

W związku z sytuacją dotyczącą pandemii koronawirusa Serbia zamknęła większość przejść granicznych z Węgrami. Poinformowała o tym w środę policja węgierska.

Od rana we czwartek nie działa sześć przejść granicznych: Bacsalmas/Bajmok, Bacsszetgyoergy/Rastina, Tiszasziget/Dala, Asotthalom/Baczki Vinogradi, Kuebekhaza/Rabe oraz Roeszke/Horgosz (przejście drogowe). Granicę można przekraczać w czterech przejściach na autostradzie i na jednym przejściu kolejowym.

Przeczytaj: W Polsce zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem

Czytaj także: 16 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Minister: za tydzień zakażonych może być nawet 1000 osób

Jak pisaliśmy, Słowacja jest kolejnym po Węgrach państwem, które w  środę wprowadziło stan wyjątkowy by zapobiegać szerzeniu się koronawirusa.

Zaxid.net / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply