Koronawirus: w Hiszpanii wprowadzono zakaz wychodzenia z domu

W związku z pandemią koronawirusa Hiszpanie nie mogą opuszczać swoich domów bez uzasadnionej przyczyny. Odpowiedni dekret wydał w tej sprawie w sobotę hiszpański rząd.

W sobotnim przemówieniu telewizyjnym premier Pedro Sanchez ogłosił wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, zgodnie z którym w całej Hiszpanii wprowadzono zakaz wychodzenia z domu poza określonymi przypadkami. “Zdrowie całej populacji Hiszpanii i konkretnych jednostek jest teraz głównym priorytetem, a jednocześnie musimy dbać bezpośrednio o nasze rodziny, samozatrudnionych i firmy” – mówił Sanchez. Premier przyznawał, że wprowadzane “drastyczne środki” będą miały negatywne konsekwencje dla gospodarki.

Wprowadzone na dwa tygodnie ograniczenia obejmują zakaz wychodzenia z domu poza wyjściami do pracy czy po najważniejsze zakupy, w tym po lekarstwa. Wychodzić z domu mogą także osoby opiekujące się chorymi bądź starszymi. Policjanci mają prawo zatrzymywania osób na ulicach i sprawdzania, w jakim celu wyszły z domu. Osoby lekceważące wprowadzone ograniczenia mogą zostać ukarane – w najlepszym przypadku grozi im grzywna w wysokości od 100 euro, a w najgorszym do roku więzienia.

Częstotliwość kursowania transportu publicznego zostanie zredukowana o połowę. Wszystkie muzea, centra kultury i obiekty sportowe zostaną zamknięte. Restauracje i kawiarnie mogą realizować wyłącznie dostawy do domu. Szkoły już wcześniej zostały zamknięte w całym kraju. Banki i stacje benzynowe pozostaną otwarte, podobnie jak sklepy z żywnością, jednak będą w nich obowiązywać ścisłe regulacje zapobiegające tworzeniu się tłoku.

Hiszpania jest drugim po Włoszech krajem w Europie najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa. Do niedzieli potwierdzono tam 7753 przypadków zachorowań i 288 zgonów. W ciągu poprzednich 24 godzin zanotowano około 2 tys. nowych zachorowań oraz ponad 100 przypadków śmiertelnych. Koronawirusa potwierdzono m.in. u żony premiera Hiszpanii; on sam odbywa kwarantannę domową.

CZYTAJ TAKŻE: El Mundo: Rząd Hiszpanii rozważa całkowitą blokadę kraju

Kresy.pl / The Local / rp.pl / BBC / wprost.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply