Według najnowszych danych z USA mężczyźni są bardziej narażeni na zarażenie koronawirusem niż kobiety, częściej też umierają.

Marcia Stefanick, profesor medycyny na uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, od tygodni analizuje dane z całego świata dotyczące koronawirusa. Badaczka pracuje w instytucie badania prewencji i zajmuje się zjawiskiem powstawania pandemii oraz ich zwalczania.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania: Najwyższa dobowa liczba zgonów z powodu koronawirusa

W Niemczech 66 procent zmarłych to mężczyźni, a 34 procent to kobiety. Wśród zakażonych mężczyźni stanowią 52 procent, a kobiety 48 procent – mówi Stefanick.

Badaczka argumentuje, że jednym z istotnych powodów takiej dysproporcji jest palenie papierosów. Palenie ma wielki wpływ, bo rzutuje na stan dróg oddechowych. Mężczyźni palą częściej niż kobiety – tłumaczy.

Według niej wyjaśnia to różnice w umieralności mężczyzn i kobiet w Chinach. W tym kraju papierosy są dziesięć razy bardziej popularne wśród mężczyzn niż wśród kobiet.

Podobna sytuacja ma miejsce we Włoszech. Wedle statystyk w tym kraju pali siedem milionów mężczyzn i 4,5 miliona kobiet.

CZYTAJ TAKŻE: Włochy: W ciągu dobry odnotowano 681 zgonów z powodu koronawirusa. Liczba zakażeń przekroczyła 15 tys.

Oprócz tego pewne znaczenie ma fakt, że w rozwiniętych krajach Zachodu kobiety statystycznie żyją dłużej, a genetycznie ich układ odpornościowy jest silniejszy. Organizm kobiety łatwiej zwalcza infekcje, ale jest bardziej narażony na choroby autoimmunologiczne.

Naukowcy z uniwersytety z Miami po analizie przebiegu choroby Covid-19 u 4789 pacjentów doszli do podobnych wniosków. Według nich umieralność wśród mężczyzn jest trzykrotnie wyższa niż wśród kobiet.

Szwajcarskie Ministerstwo Zdrowia natomiast opublikowało nieco inne dane. W tym kraju koronawirusa częściej wykrywano u kobiet, ale to mężczyźni odpowiadają za 64 proc. zgonów. W Szwajcarii, która przeprowadziła statystycznie najwięcej testów na jednego mieszkańca, odnotowano dotąd 20 tys. przypadków zakażeń. Od 24 lutego, kiedy zanotowano tam pierwszy przypadek zarażenia, przeprowadzono ponad 150 tys. testów (w Polsce ok. 73 tys.), w 15 proc. dały wynik dodatni.

Kresy.pl / Rzeczpospolita

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply