Jak podały irańskie agencje w Libanie zginął w zamachu jeden z dowódców Hezbollahu Mohammed Ali Junis. Nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku.

Informację o zabójstwie Ali Junisa podała jako pierwsza irańska agencja informacyjna Fars. Gazeta „Times od Israel” twierdzi,  że ciało dowódcy Hezbollahu znaleziono na drodze w południowym Libanie. Miało rany postrzałowe i kłute. Junis zaangażowany był w oddziałach Hebzollahu w rolę kontrwywiadowczą – „jego celem byli szpiedzy i kolaboranci” – napisała o dowódcy agencja Fars.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Izraelskie media podając informację o zamachu na Junisa podkreślają, że blisko współpracował on z zamordowanym w styczniu przez Amerykanów dowódcą sił specjalnych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej gen. Ghosemem Solejmani. Ten ostatni koordynował relacje z libańskim Hezbollahem i wspólnie działania w Syrii, w które pod kierunkiem Irańczyków zaangażowało się kilka tysięcy bojowników tej wojskowo-politycznej organizacji libańskich szyitów.

Hezbollah jako partia odgrywa ważną rolę na scenie politycznej Libanu, ale oprócz tego kontroluje południową część tego państwa przy granicy z Izraelem gdzie dysponuje własnymi siłami zbrojnymi.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Do tej pory nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za zamach na Junisa. Jednak w ostatnich latach bojownicy Hezbollahu byli wielokrotnie atakowani przez siły zbrojne Izraela na terytorium Libanu i Syrii.

jpost.com/timesofisrael.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz