Zgodnie z decyzją Prokuratora Generalnego Ukrainy, specjalny departament zajmujący się śledztwami ws. Majdanu został rozwiązany, a w jego miejsce utworzono nową jednostkę.

W środę 11 lipca Prokurator Generalny Ukrainy (GPU) Jurij Łucenko podpisał rozkaz wprowadzenia w życie zmian organizacyjnych w strukturze organizacyjnej i kadrowej ukraińskiej prokuratury generalnej. W ramach zmian rozwiązany Specjalny departament Śledczy Serhija Horbatiuka, który badał przestępstwa popełnione w trakcie tzw. rewolucji godności, czyli EuroMajdanu w latach 2013-2014, w tym sprawę masakry na Majdanie.

Jak wyjaśniało biuro prasowe GPU, zmiany te mają na celu podzielenie jednostek organizacyjnych prowadzących postępowania przedprocesowe i kontrolę proceduralną takich postępowań. Z tego względu, zlikwidowano cztery jednostki, działające dotąd niezależnie: Specjalny Departament Śledczy, zajmujący się m.in. śledztwem ws. masakry na Majdanie, a także wydział specjalny ds. przestępstw gospodarczych, jednostkę specjalną do zwalczania przestępczości zorganizowanej i biuro zajmujące się kontrolą proceduralną.

Jednocześnie, GPU powołała nowe Biuro ds. śledztw specjalnych, jako niezależną jednostkę, z zachowaniem stanu osobowego i struktury byłego Specjalnego departamentu Śledczego. Sprawy kontroli proceduralnej przeniesiono do Państwowego Biura Śledczego, zaś dwa inne zlikwidowane departamenty zastąpiono nowymi kierownictwami w ramach Głównego Wydziału Śledczego prokuratury generalnej. Sam Horbatiuk został usunięty ze swojego dotychczasowego stanowiska kierowniczego, choć nie został zwolniony z prokuratury. Rzeczniczka GPU twierdziła, że Horbatiuk będzie kierował nowym biurem śledztw specjalnych.

W grudniu 2017 roku Horbatiuk, odpowiedzialny za śledztwo ws. masakry na Majdanie podczas popularnego programu publicystycznego oświadczył, że winę za jego opóźnianie ponoszą m.in. szef MSW, SBU, prokurator generalny, a także prezydent Ukrainy.

– Obwiniam [za opóźnianie śledztwa] kierownictwo organów ścigania i władze państwowe. Winni to prokurator generalny Łucenko, minister spraw wewnętrznych Awakow, szef SBU Hrycak i odpowiednio głowa państwa, która za to odpowiada – powiedział Horbatiuk. Dodał, że osoby te nie są zainteresowane badaniem tej sprawy.

Czytaj także: Dr Kaczanowski dla Kresów.pl: masakra na Majdanie była operacją typu „false flag”

Do tamtej pory, w ramach śledztwa dotyczącego masakry na Majdania i innych zbrodni popełnionych w tym czasie wskazano 380 podejrzanych, z czego 239 osobom postawiono zarzuty i wszczęto postępowania sądowe. 48 osób uznano za winnych, jednak tylko jedna osoba, tzw. tituszka, faktycznie trafiła do więzienia.

Trochę wcześniej Generalna Prokuratura Ukrainy poinformowała, ze chce przesłuchać Gruzinów, którzy twierdzą, że byli snajperami na kijowskim Majdanie.  Ujawniając zamiar przesłuchania Gruzinów GPU potwierdziła jednocześnie, że budynki Konserwatorium i Hotelu Ukraina były miejscami, skąd strzelali snajperzy.

W kwietniu szef nieistniejącego już Specjalnego Wydziału Śledczego Serhij Horbatiuk ostrzegał, że są plany podporządkowania prokuratorów z jego wydziału jednemu z zastępców Łucenki. Zaznaczał, że może to zaszkodzić śledztwom prowadzonym w sprawach dotyczących Majdanu.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie

W ostatnim czasie konflikt na linii Horbatiuk-Łucenko jeszcze się rozwinął. Niespełna 3 tygodnie temu, w wywiadzie dla radia Hromadske, prokurator ds. Majdanu powiedział, że prokurator generalny wtrąca się w prowadzone śledztwa, a jego działania nie mają nic wspólnego z prawem. Już wówczas mówił, że Łucenko planuje reorganizację prokuratury, która odsunie zarówno jego, jak i jego ludzi od prowadzonych śledztw. Jako jeden z przykładów wtrącania się Łucenki w przebieg śledztw Horbatiuk podał odwołanie prokuratora nadzorującego sprawę Iwana Bubenczyka – majdanowca, który przyznał się, że podczas Majdanu zabił dwóch funkcjonariuszy Berkutu. Zdaniem Horbatiuka celem Łucenki miało być podzielenie jego departament na dwie osobne części: zarząd śledczy i departament kierownictwa procesowego. Według niego ukrytym celem tego działania jest zwiększenie wpływu kierownictwa na przebieg śledztw. Najwyraźniej znajduje to potwierdzenie w ostatnich zmianach w GPU. Ze słów Horbatiuka wynikało także, że dla Łucenki śledztwa ws. Majdanu nie są priorytetowe.

Czytaj więcej: Prokurator ds. Majdanu: działania prokuratora generalnego Ukrainy nie mają nic wspólnego z prawem

Unian / 112.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • jwu
      jwu :

      @Roman1 UE i inne organizacje nie zgłaszają zastrzeżeń.O prawdę (czasami) pytają wyłącznie dziennikarze ? I i pewien Ukrainiec z Kanady.Zdaje się ,że Kaczanowski ?