Budowa odcinka gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec długości 2,6 km została zakończona. Pozostało do ułożenia jeszcze blisko 150 km rur na wodach duńskich.

Jak informowaliśmy, 11 grudnia br. po roku przerwy wznowiono budowę gazociągu Nord Stream 2, a rosyjska barka Fortuna przystąpiła do układania rury w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. W poniedziałek niemiecka agencja informacyjna dpa podała, że prace te zostały ukończone.

Według podanych informacji, rurociąg położono na odcinku 2,6 km, na głębokości 30 metrów, z udziałem barki Fortuna.

Do ułożenia pozostało jeszcze 147 km rur na wodach duńskich. Według wcześniejszych zapowiedzi, prace te mają ruszyć w połowie stycznia 2021 roku. Układaniem rur będzie zajmować się barka „Fortuna”, z pomocą statków „Murman” i „Bałtijskij Issliedowatiel” Morskiej Służby Ratunkowej Rosji. Podczas prowadzenia prac do rosyjskich statków nie będzie można zbliżać się na odległość bliższą niż kilkaset metrów. Zabronione jest też nieuprawione pływanie, połów ryb czy kotwiczenie.

Wcześniej informowaliśmy, że budowa lądowego odcinka gazociągu Nord Stream 2 została zakończona i jest on gotów do uruchomienia. Termin zakończenia prac na morzu zależy od szeregu warunków, w tym od pogody. Poinformowała o tym podczas spotkania z bankami inwestycyjnymi Jelena Burmistrowa, wiceprezes zarządu Gazpromu, dyrektor generalny Gazprom Export. Dodała, że prace nad odcinkiem lądowym na terytorium Rosji są na etapie końcowym.

Prace przy budowie Nord Stream 2 zostały wstrzymane rok temu pod wpływem sankcji nałożonych przez USA na firmy budujące gazociąg. Dotychczasowe sankcje wprowadzone przez Amerykanów skutecznie zniechęciły do kooperacji przy budowie Nord Stream 2 firmy zachodnie i rosyjskie. W celu ukończenia prac Rosjanie przerzucili na Bałtyk statek „Akademik Czerski”, który przypłynął na ten akwen aż z Dalekiego Wschodu, ochraniany przez rosyjskie okręty wojenne. Początkowo, budowa miała zakończyć się na początku 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ted Cruz o Nord Stream 2: Ten projekt nie zostanie ukończony

Niedawno dziennik „RBK” informował o zmianie właściciela Fortuny. Aktualnie jednostka należy do spółki Uniwersalna Grupa Transportowa (UTG). Jest to mikroprzedsiębiorstwo. Jego zysk wynosił w 2019 roku 105 mln rubli (1,38 mln USD). Andriej Aprielenko jest właścicielem i dyrektorem spółki. W firmie zatrudnione są jedynie dwie osoby. Wcześniej, Fortuna była dzierżawiona przez rosyjską firmę MRTS, która w sierpniu ogłosiła, że nie będzie brała udziału w układaniu rur gazociągu Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Danii.

28 listopada spółka Nord Stream 2 AG, operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że w grudniu planuje wznowić układanie gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. Prace mają być prowadzone przy pomocy układających rury statków z kotwicami.

W listopadzie Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej (OAOEV) wezwało Stany Zjednoczone do zniesienia sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rurociągu Nord Stream 2.

Wcześniej informowaliśmy na naszym portalu, że Stany Zjednoczone przygotowują dodatkowe sankcje wymierzone w gazociąg Nord Stream 2.

dpa / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply