Budowa ostatniego odcinka gazociągu Nord Stream 2 na wodach duńskich ma według planów rozpocząć się 15 stycznia 2021. Poinformowała o tym strona duńska.

O sprawie informuje serwis „Deutsche Welle”, powołując się na duński urząd morski. Według jego informacji podanych we wtorek, 15 stycznia 2021 roku na duńskich wodach zaplanowano wznowienie prac przy układaniu ostatniego odcinka gazociągu Nord Stream 2. Jego długość wynosi 147 km.

Jak poinformowano, układaniem rur będzie zajmować się barka „Fortuna”, z pomocą statków „Murman” i „Bałtijskij Issliedowatiel” Morskiej Służby Ratunkowej Rosji.

Podczas prowadzenia prac do rosyjskich statków nie będzie można zbliżać się na odległość bliższą niż kilkaset metrów. „Strefa ochronna rozciąga się na 200 metrów z każdej strony kabli” – poinformowali Duńczycy. Zabronione jest też nieuprawione pływanie, połów ryb czy kotwiczenie.

Wcześniej informowaliśmy, że budowa lądowego odcinka gazociągu Nord Stream 2 została zakończona i jest on gotów do uruchomienia. Termin zakończenia prac na morzu zależy od szeregu warunków, w tym od pogody. Poinformowała o tym podczas spotkania z bankami inwestycyjnymi Jelena Burmistrowa, wiceprezes zarządu Gazpromu, dyrektor generalny Gazprom Export. Dodała, że prace nad odcinkiem lądowym na terytorium Rosji są na etapie końcowym.

Prace przy budowie Nord Stream 2 zostały wstrzymane rok temu pod wpływem sankcji nałożonych przez USA na firmy budujące gazociąg. Dotychczasowe sankcje wprowadzone przez Amerykanów skutecznie zniechęciły do kooperacji przy budowie Nord Stream 2 firmy zachodnie i rosyjskie. W celu ukończenia prac Rosjanie przerzucili na Bałtyk statek „Akademik Czerski”, który przypłynął na ten akwen aż z Dalekiego Wschodu, ochraniany przez rosyjskie okręty wojenne. 11 grudnia br. Rosjanie wznowili układanie rurociągu na dnie Bałtyku. Według doniesień medialnych zajmują się tym „Akademik Czerski” i barka „Fortuna”. Początkowo, budowa miała zakończyć się na początku 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ted Cruz o Nord Stream 2: Ten projekt nie zostanie ukończony

DW.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply