Barka Fortuna będzie układać podwodny odcinek gazociągu Nord Stream 2 – podały rosyjskie media w sobotę, powołując się przy tym na dane niemieckiej Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej (BSH). Fortuna będzie układać rurociąg na wodach terytorialnych Niemiec.

Rosyjski portal Izvestia podał w sobotę, że świadczą o tym dane ostrzeżenia nawigacyjnego opublikowanego przez BSH. Podobne informacje podała rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti. BSH informuje, że pływająca pod rosyjską banderą Barka Fortuna od 5 grudnia do 31 grudnia br.  będzie znajdować się na Bałtyku na południe od rejonu Adlergrund. Będzie tam prowadzić podwodne prace przy rurociągu.

Portal Marine Traffic, który zajmuje się śledzeniem ruchu jednostek morskich podał, że Fortuna znajduje się aktualnie w niemieckim porcie Wismar.

Niedawno dziennik “RBK” informował o zmianie właściciela Fortuny. Aktualnie jednostka należy do spółki Uniwersalna Grupa Transportowa (UTG). Jest to mikroprzedsiębiorstwo. Jego zysk wynosił w 2019 roku 105 mln rubli (1,38 mln USD). Andriej Aprielenko jest właścicielem i dyrektorem spółki. W firmie zatrudnione są jedynie dwie osoby. Wcześniej, Fortuna była dzierżawiona przez rosyjską firmę MRTS, która w sierpniu ogłosiła, że nie będzie brała udziału w układaniu rur gazociągu Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Danii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

28 listopada spółka Nord Stream 2 AG, operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że w grudniu planuje wznowić układanie gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. Prace mają być prowadzone przy pomocy układających rury statków z kotwicami.

Komunikat Nord Stream 2 AG był reakcją na wcześniejsze doniesienia niemieckich mediów, które pisały o możliwym wznowieniu prac przy budowie rurociągu. Jak podawano, miałoby to nastąpić najwcześniej dziś, w sobotę 5 grudnia, na południe od strefy Adlergrund.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Operator gazociągu wcześniej zwracał się do Danii z wnioskiem o możliwość kontynuowania budowy gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu, z wykorzystaniem układających rury statków z kotwicami. Prośba ta została zaakceptowana przez Duńczyków.

W listopadzie Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej (OAOEV) wezwało Stany Zjednoczone do zniesienia sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rurociągu Nord Stream 2.

Wcześniej informowaliśmy na naszym portalu, że Stany Zjednoczone przygotowują dodatkowe sankcje wymierzone w gazociąg Nord Stream 2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tej chwili gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., przy czym od grudnia 2019 żadne prace nie są prowadzone. Do ułożenia pozostało jeszcze 150 km rur z 2460 km, w tym 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich.

iz.ru / ria.ru / marinetraffic.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply