Budowa gazociągu Nord Stream 2 została wznowiona 11 grudnia. Barka Fortuna będzie układać rury w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec – poinformowała w piątek dziennikarzy służba prasowa projektu.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, według służby prasowej Nord Stream 2, budowa gazociągu została wznowiona w piątek 11 grudnia.

Barka Fortuna położy 2,6-kilometrowy odcinek gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec na wodach na głębokości poniżej 30 metrów. “Wszystkie prace budowlane prowadzone są w pełnej zgodności z otrzymanymi pozwoleniami” – poinformowała spółka.

Niedawno dziennik “RBK” informował o zmianie właściciela Fortuny. Aktualnie jednostka należy do spółki Uniwersalna Grupa Transportowa (UTG). Jest to mikroprzedsiębiorstwo. Jego zysk wynosił w 2019 roku 105 mln rubli (1,38 mln USD). Andriej Aprielenko jest właścicielem i dyrektorem spółki. W firmie zatrudnione są jedynie dwie osoby. Wcześniej, Fortuna była dzierżawiona przez rosyjską firmę MRTS, która w sierpniu ogłosiła, że nie będzie brała udziału w układaniu rur gazociągu Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Danii.

28 listopada spółka Nord Stream 2 AG, operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że w grudniu planuje wznowić układanie gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. Prace mają być prowadzone przy pomocy układających rury statków z kotwicami.

Komunikat Nord Stream 2 AG był reakcją na wcześniejsze doniesienia niemieckich mediów, które pisały o możliwym wznowieniu prac przy budowie rurociągu. Jak podawano, miałoby to nastąpić najwcześniej dziś, w sobotę 5 grudnia, na południe od strefy Adlergrund.

W listopadzie Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej (OAOEV) wezwało Stany Zjednoczone do zniesienia sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rurociągu Nord Stream 2.

Wcześniej informowaliśmy na naszym portalu, że Stany Zjednoczone przygotowują dodatkowe sankcje wymierzone w gazociąg Nord Stream 2.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply