Budowa lądowego odcinka gazociągu Nord Stream 2 została zakończona i jest on gotów do uruchomienia. Termin zakończenia prac na morzu zależy od szeregu warunków, w tym od pogody – poinformowała podczas spotkania z bankami inwestycyjnymi Jelena Burmistrowa, wiceprezes zarządu Gazpromu, dyrektor generalny Gazprom Export.

Jak podała we wtorek agencja TASS, według Burmistrowej odcinek lądowy gazociągu po stronie niemieckiej został już zbudowany i jest w pełni gotowy do oddania do użytku. „Obecnie prace budowlane są również na ostatnim etapie na odcinku lądowym w Federacji Rosyjskiej” – powiedziała wiceprezes Gazpromu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Burmistrowa odniosła się też do możliwości ukończenia morskiego odcinka Nord Stream 2, którego układanie wznowiono 11 grudnia br. na niemieckich wodach terytorialnych. „Termin zakończenia budowy odcinka morskiego będzie zależał przede wszystkim od szeregu warunków, takich jak warunki pogodowe, okres prowadzenia prac i tak dalej” – mówiła Burmistrowa.

Prace przy budowie Nord Stream 2 zostały wtrzymane rok temu pod wpływem sankcji nałożonych przez USA na firmy budujące gazociąg. Dotychczasowe sankcje wprowadzone przez Amerykanów skutecznie zniechęciły do kooperacji przy budowie Nord Stream 2 firmy zachodnie i rosyjskie. W celu ukończenia prac Rosjanie przerzucili na Bałtyk statek „Akademik Czerski”, który przypłynął na ten akwen aż z Dalekiego Wschodu, ochraniany przez rosyjskie okręty wojenne. 11 grudnia br. Rosjanie wznowili układanie rurociągu na dnie Bałtyku. Według doniesień medialnych zajmują się tym „Akademik Czerski” i barka „Fortuna”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Ted Cruz o Nord Stream 2: Ten projekt nie zostanie ukończony

Kresy.pl / tass.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz