W tym roku rosyjskie lotnictwo otrzymało pięć zmodernizowanych bombowców strategicznych Tu-95MS.

W poniedziałek podczas spotkania kierownictwa Ministerstwa Obrony Rosji, szef resortu, Siergiej Szojgu, poinformował, że w 2020 roku rosyjskie „powietrzne strategiczne siły nuklearne” otrzymały pięć zmodernizowanych bombowców strategicznych Tu-95MS. Maszyny te są zdolne do przenoszenia rakietowych pocisków manewrujących Ch-55.

Wcześniej Szojgu mówił, że na zmodernizowanych samolotach-nosicielach rakiet znacząco ulepszony zostanie sprzęt pokładowy, system zasilania i uzbrojenie. Ma to zwiększyć ich skuteczność bojową i wydłużyć czas eksploatacji

W przypadku modyfikacji w wersji Tu-95MS6, samolot może przenosić w ładowni sześć rakiet manewrujących Ch-55, umieszczonych w wielopozycyjnej wyrzutni typu bębnowego. W wersji Tu-95MS16 maszyna może przenosić dodatkowe rakiety na pylonach pod skrzydłami, przy czym jest to zabronione na mocy porozumień międzynarodowych.

O tym, że Rosjanie zmodernizowali swoje bombowce strategiczne pisaliśmy w sierpniu br. W tym przypadku chodziło o wersję Tu-95MSM, która jest w stanie przenosić osiem bomb zamiast czterech i otrzymała nowe systemy sterowania lotem oraz systemy nawigacji i łączności.

Bombowce Tu-95MS są powietrznym komponentem rosyjskiej triady jądrowej. Przeznaczone są do przeprowadzania uderzeń niszczących najważniejsze cele w oddalonych rejonach i na głębokim tyle kontynentalnych teatrów działań wojennych z użyciem broni jądrowej.

Czytaj także: Rosyjskie bombowce Tu-95 MS wykonały lot nad wodami Morza Japońskiego i północno-zachodniego Pacyfiku

TASS / rg.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply