Amerykański senator Ted Cruz wyraził w środę w rozmowie think tankiem Atlantic Council przekonanie, że nowy sankcje uniemożliwią ukończenie kontrowersyjnego rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.

Republikański senator Ted Cruz w rozmowie z Atlantic Council, wyraził przekonanie, że amerykańskie sankcje uniemożliwią zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Kongres na początku tego miesiąca uchwalił ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących na rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Zobacz też: Prace nad Nord Stream 2 zostały wznowione

Przepisy dotyczące sankcji wejdą w życie, jeśli prezydent Donald Trump podpisze NDAA. Biały Dom zagroził zawetowaniem masowej NDAA w sprawie odrębnych przepisów zawartych w pakiecie.

Stany Zjednoczone w grudniu 2019 roku przyjęły ustawę nakładającą sankcje na statki układające gazociąg Nord Stream 2, zmuszając szwajcarską firmę Allseas do zaprzestania prac nad projektem na krótko przed jego ukończeniem.

Rosja stara się teraz zmodernizować własne statki, aby ukończyć rurociąg, który jest gotowy w ponad 90 procentach, co skłoniło Kongres do uchwalenia kolejnych sankcji, aby powstrzymać dalsze postępy. „Uważam, że ten projekt nigdy nie dostarczy gazu” – powiedział Cruz, który był współtwórcą ustawy. Sankcje dotyczą „krytycznych luk w zabezpieczeniach, bez których rurociąg nie może zostać ukończony” – dodał.

Cruz powiedział, że Rosja rozpowszechnia dezinformację, że ukończenie projektu jest nieuniknione, tak jak w zeszłym roku przed pierwszą turą sankcji.

„Wiemy, że wtedy się mylili. Teraz też się mylą. Ten projekt nie zostanie ukończony”- zapewnił. Republikanin z Teksasu, odrzucił twierdzenia, że ​​sankcje były próbą dalszego otwarcia europejskiego rynku gazu dla USA. Takie zarzuty nazwał rosyjską propagandą.

„Jeśli o mnie chodzi, dostawanie [gazu] gdziekolwiek poza Rosją jest istotną poprawą dla wszystkich” – dodał Cruz.

Senator Ted Cruz był jednym z kluczowych liderów w ponadpartyjnej próbie powstrzymania ukończenia Nord Stream 2.

Kresy.pl/Atlantic Council

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Jestem nieustępliwym wrogiem Rosji i Putina, mój ojciec i ciocia na Kubie byli więzieni i torturowani, całe życie przeciwstawiam się komunistycznym dyktatorom” – wyjaśniał.” – nareszcie wiemy dlaczego Cruz wmontował Amerykę w tę całą awanturę. Otóż absolutnie nie chodzi o promowanie amerykańskiego przemysłu LNG – chodzi o ojca i ciocię Cruza. O zemstę za ojca oraz ciocię Cruza chodzi także Izbie Reprezentantów i Senatowi USA – im także absolutnie nie chodzi o promocję amerykańskiego LNG. Dyrdymały lekko opowiadane przez członków amerykańskiego Kongresu, pod kątem stopnia swojego nonsensu i bezczelności zaczynają zdecydowanie przewyższać dyrdymały opowiadane przez sekretarzy generalnych KPZR a jaki związek ma Putin i współczesna Rosja (w której jej “komunizm” jest zamierzchłą przeszłością) z Kubą Fidela, wiadome zapewne jest także tylko Cruzowi i jego kongresowym kolegom. Poza tym sporo wyjaśnia końcowa część zdania wypowiedzianego przez Cruza czyli “całe życie przeciwstawiam się komunistycznym dyktatorom” bo wynika z niego to, że innym dyktatorom Cruz się nie przeciwstawia 🙂

  2. Kasper1
    Kasper1 :

    Nord Stream 2 jest magistralą dwu nitkową i w związku z tym mam dla ruskich i Niemców propozycję aby jedną z nitek nazwać “Ojciec senatora Cruza” a drugą “Ciocia senatora Cruza”. Fajnie będą brzmiały raporty operatora gazociągu mówiące o tym, że np. we wrześniu wolumen gazu przesłany przez “Ciocię senatora Cruza” przekroczył wolumen przesłany przez “Ojca senatora Cruza” o … (ilość przekroczenia) i wynosił odpowiednio … (ilość gazu przesłanego przez każdą z nitek).