Tematami rozmowy telefonicznej Antoniego Macierewicza i Florence Parly były zakup, wspólna produkcja okrętów podwodnych i udział Francji w kontrakcie.

Rzeczniczka MON, major Anna Pęzioł-Wójtowicz. poinformowała, że ostatnie wyjaśnienia związane z ewentualnym wspólnym programem zostaną przekazane przez stronę francuską jeszcze przed końcem tego roku.

Podano również informację, że minister Parly wystosowała zaproszenie dla szefa MON do Francji. Zaproponowała wspólne obchody związane z rocznicą zakończenia I wojny światowej i zawarciem sojuszu polsko–francuskiego, który przyczynił się w sposób zasadniczy do odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreśliła rzeczniczka MON.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ze służby wycofano okręt podwodny ORP “Kondor” [+VIDEO]

W ramach programu Orka, wartego według szacunków na 10 mld zł, Polska chce kupić trzy lub cztery nowe okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

MON bada obecnie oferty przedstawione przez firmy z Francji, Niemiec i Szwecji. W październiku szef MON oświadczył, że każda z propozycji traktowana jest równorzędnie, a każda ma swoje wady i zalety.

Okręty podwodne wraz z ofertą daleko posuniętej współpracy przemysłowej chcą przedstawić Polsce szwedzki koncern Saab z A26, niemiecka grupa TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems) z okrętami typów 212A i 214 oraz francuski Naval Group (dawniej DCNS) proponujący okręt Scorpene uzbrojony w pociski europejskiej grupy MBDA. Francuzi nie zakładają możlwości uzbrojenia okrętu w pociski innego producenta. Integrację okrętu z pociskami dalekiego zasięgu utrudniającymi dostęp potencjalnemu przeciwnikowi i odstraszającymi go Macierewicz uznał za zaletę francuskiej propozycji.

Mocnymi stronami Niemiec jest rozpowszechnienie używanych przez nich rozwiązań. Niemieckich okrętów podwodnych używa tak Bundeswehra, jak i siły zbrojne innych państw, przez co ich baza remontowa jest rozbudowana.

Komentując szwedzkie program A26 budowy dwóch pierwszych jednostek dla marynarki szwedzkiej Macierewicz podkreślał zalety długofalowej współpracy przemysłowej, politycznej i wojskowej ze Szwecją.

Kresy.pl / dziennik.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply