ORP „Kondor” z którego w środę po raz ostatni opuszczono banderę, to 53-letni okręt podwodny typu Kobben. W polskiej marynarce służył 13 lat.

W trakcie środowej uroczystości ostatniego opuszczenia bandery na ORP „Kondor” w Gdyni, okręt żegnali marynarze z Dywizjonu Okrętów Podwodnych, orkiestra Marynarki Wojennej i zaproszeni goście. W trakcie 13 lat służby w polskiej marynarce ORP „Kondor” przepłynął ponad 42 tys. mil morskich, brał udział w operacji antyterrorystycznej NATO Active Endeavour na Morzu Śródziemnym, jak również w międzynarodowych manewrach takich jak Loyal Mariner czy Brilliant Mariner.

Przed przekazaniem okrętu polskiej Marynarce Wojennej jednostka przez kilkadziesiąt lat służyła w Królewskiej Marynarce Wojennej Norwegii. Okręt został wybudowany w 1964 r. w niemieckiej stoczni Nordseewerke jako jednostka typu Kobben.

ZOBACZ TAKŻE: Polskie okręty podwodne mogą powstawać w Gdyni lub w Szczecinie

Okręty tego typu liczą ponad 47 metrów długości i niecałe pięć szerokości. Ich wyporność wynosi 572 tony. Napęd Kobbenów to dwa silniki wysokoprężne oraz silnik elektryczny. Na powierzchni wody okręty tego typu mogą płynąć z prędkością 12, a pod wodą osiągają 18 węzłów. Ich uzbrojenie stanowi osiem dziobowych wyrzutni torpedowych 533 mm.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dziękuję za to, że w czasie swojej służby włożyliście ogromny wysiłek w utrzymanie wyeksploatowanego sprzętu w stanie pozwalającym na realizację zadań. Za to, że na pokładzie naszego okrętu zostawiliście wiele kropli potu, przyczyniając się do odnoszonych sukcesów. Za to, że wielokrotnie przedkładaliście dobro służby nad wasze sprawy prywatne i dobro rodziny – powiedział do marynarzy kmdr ppor. Marek Walder, czasowo pełniący obowiązki dowódcy ORP „Kondor”.

Kresy.pl / trojmiasto.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz