Bułgaria zawiesiła wykonanie umowy o remontowaniu bułgarskich MiG-29 przez rosyjskie przedsiębiorstwo. Stało się tak na skutek skargi z Ukrainy.

O zawieszeniu umowy bułgarsko-rosyjskiej poinformował minister obrony Bułgarii Kasimir Karakaczanow. Jak stwierdził, umowa o remoncie 15 samolotów z rosyjskim koncernem RSK MiG została wstrzymana, ze względu na skargę jaką do bułgarskiego Urzędu Ochrony Konkurencji złożyło ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo zbrojeniowe Ukroboronprom.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Karakaczonow ukazał jednak wstrzymanie wykonania umowy z Rosjanami jako formalność. Uznał działania Ukraińców za „próbę sabotażu decyzji ministerstwa [obrony Bułgarii] prowadzenia bezpośrednich negocjacji z RSK MiG”. Bułgarski minister podkreślił przy tym, że Ukroboronprom nie ma ani licencji, ani technicznych możliwości realizacji prac remontowych jakich wymagają bułgarskie myśliwce.

Karakaczonow poinformował też, że skarga ukraińskiego koncernu zawiera błędy formalne, które Ukraińcy powinni poprawić najpóźniej do piątku. Jak ocenił ukraińska skarga „paraliżuje” bułgarskie lotnictwo wojskowe.

Podpisany w grudniu kontrakt między bułgarskim Ministerstwem Obrony a RSK MiG zakłada remont i serwis 15 myśliwców Mig-29 w ciągu czterech lat. Wartość kontraktu to 81,3 miliony lewów czyli około 49 mln dolarów.

Czytaj także: Wielki Zjazd Bułgarów w centrum Ukrainy

ria.ru/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz