Wielki Zjazd Bułgarów w centrum Ukrainy

Bułgarskie instytucje publiczne oraz szereg bułgarskich organizacji pozarządowych planują przeprowadzenie we wrześniu „Wielkiego Zjazdu Bułgarów” w centrum Ukrainy.

Wielki Zjazd Bułgarów został zwołany na 16-17 września do wsi Małaja Pierieszczepina znajdującej się na Ukrainie, 20 kilometrów od Połtawy. Współorganizatorami zjazdu jest Państwowa Agencja do Spraw Bułgarów Poza Granicami, około 50 samorządów różnego szczebla, oraz szereg bułgarskich organizacji pozarządowych. „Wielki Zjazd Bułgarów we wsi Małaja Pierieszczepina na Ukrainie nie ma żadnego konkretnego programu politycznego i jest obliczony tylko na duchowe i kulturalne dziedzictwo Bułgarów” – powiedział we wtorek przewodniczący komitetu organizacyjnego Zjazdu, Rumen Spasow.

Dlaczego Bułgarzy szukają swojego dziedzictwa w centrum Ukrainy? W 1912 roku w Małej Pierieszczepinie wykopano skarb między innymi złotych i srebrnych artefaktów, łączonych z szeregiem koczowniczych ludów jakie przetaczały się przez teren współczesnej Ukrainy w połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery: Awarami, Protobułgarami i innymi plemionami turskimi. W 1984 roku niemiecki archeolog Joachim Werner odczytał na dwóch, będących częścią skarbu złotych pierścieniach runiczny napis „Khubratu”. Szybko skojarzono go z osobą fundatora potęgi Protobułgarów, który zjednoczył ich plemiona na nadczarnomorskich stepach, panującym w latach 635-660 kaganem Kubratem. Syn Kubrata, kagan Asparuch wyprowadził swój lud nad dolny Dunaj i założył obecne państwo bułgarskie. Identyfikacja imienia Kubrata doprowadziła bułgarskich naukowców do wniosku, że skarb złożony w Małej Pierieszpinie jest w istocie ofiarą pogrzebową dla wielkiego władcy, który został tam pochowany.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

„Naszym celem jest zamienienie tego miejsca w bułgarską Mekkę” – jeszcze w czerwcu zadeklarował w telewizyjnym wywiadzie Spasow. Co prawda w 2001 roku działacz miejscowej mniejszości bułgarskiej oraz uczestnik życia politycznego Ukrainy, Nikołaj Gaber ufundował w Małej Pierieszczepinie symboliczny mur, zakreślający na lokalnym wzgórzu domniemane miejsce pochówku Kubrata, ale Spasov uważa taką formę upamiętniania za zdecydowanie zbyt skromną. Wielki Zjazd Bułgarów ma pomóc w przeprowadzeniu zbiórki 250 tys. euro na stworzenie pod ukraińską wsią specjalnego parku i wzniesienia pomnika kagana.

Powstanie takiego parku pamięci narodowej będzie miało istotne znaczenie szczególnie dla bułgarskiej mniejszości narodowej na Ukrainie. Według spisu z 2011 roku w kraju tym zamieszkuje 204 tys. etnicznych Bułgarów. Większość z nich – 150 tys., w obwodzie odeskim, w którym stanowią 6,1% wszystkich mieszkańców. Koncentrują się w wysuniętej najdalej na południowy-zachód części tego obwodu (i Ukrainy), graniczącym z Rumunią historycznym regionie Budziaku, stanowiąc większość 60% mieszkańców w administracyjnym rejonie bołgradzkim.

balkaninsight.com/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz