Zarząd Morskiego Portu Gdynia ogłosił, że w wyniku rozstrzygniętego przetargu wyłączne korzystanie z Publicznego Terminalu Promowego w Gdyni w latach 2026-2032, zostanie przyznane spółce Stena Line Scandinavia AB. Oferty polskich armatorów zostały odrzucone.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia rozstrzygnął postępowanie przetargowe dotyczące obsługi połączeń promowych z Publicznego Terminalu Promowego. Terminal został oddany do użytku w czerwcu 2022 r., a jego budowa pochłonęła 290 mln zł, z czego blisko 117 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne. Inwestycja miała zapewnić obsługę co najmniej dwóch operatorów, jednak od momentu uruchomienia korzysta z niego wyłącznie Stena Line, szwedzki potentat na rynku promowym.

W ramach najnowszego przetargu zaplanowanego na lata 2026–2032 postępowanie podzielono na dwa pakiety. Pierwszy z nich obejmował obsługę połączenia Gdynia – Karlskrona. Komisja zdecydowała, że relacja ta pozostanie w rękach Stena Line. Drugi pakiet został unieważniony. Wpłynęły również oferty polskiego konsorcjum złożonego ze spółek Unity Line i Best Ferries Alliance, jednak w przypadku pakietu pierwszego zostały one odrzucone.

Best Ferries Alliance (BFA) to podmiot powołany przez Żeglugę Polską SA, Polską Żeglugę Bałtycką SA oraz Hass Shipping Ltd., będące częścią Hass Holding. Spółka miała występować pod marką „POLSCA”. Konsorcjum BFA i Unity Line przygotowało ofertę, która przewidywała wykorzystanie slotów w nowoczesnym terminalu w Gdyni.

Rzecznik Grupy PŻM Krzysztof Gogol w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl przekazał, że komisja uznała propozycję konsorcjum w ramach pakietu pierwszego za niemożliwą do wykonania. „Z powyższym rozstrzygnięciem komisji przetargowej organizatora nie zgadzamy się, uznajemy je za nieznajdujące uzasadnienia w materiale oferty, a także za lekceważące wieloletnie doświadczenie polskich operatorów promowych, którzy stoją za konsorcjum” – stwierdził Gogol. Jak dodał, przyjęcie oferty gwarantowałoby wyższe przychody dla Portu Gdynia.

Mimo wcześniejszych deklaracji, że terminal będzie obsługiwany przez co najmniej dwóch przewoźników, Zarząd Portu Gdynia po raz kolejny zdecydował się powierzyć wyłączne korzystanie z obiektu Stena Line. Przypomnijmy, że w 2021 r. port podpisał umowę z Polską Żeglugą Bałtycką, która miała rozpocząć przewozy w latach 2021–2025, jednak połączenia nigdy nie zostały uruchomione. PŻB wciąż obsługuje natomiast połączenie z Nynäshamn ze znacznie mniej nowoczesnego terminalu Westerplatte w Gdańsku.

Nowy Publiczny Terminal Promowy w Gdyni został zaprojektowany tak, by umożliwiać obsługę promów o długości do 240 m. Dzięki temu regularnie zawijają do niego największe jednostki Stena Line, takie jak Stena Ebba i Stena Estelle, uzupełniane przez Stena Spirit na trasie do Karlskrony. Obiekt zapewnia krótszy czas manewrów oraz lepszy dojazd dla transportu drogowego.

Przeczytaj też: Rozbudowa Małaszewicz w impasie. Media: Strategiczny projekt dla wschodu Polski na krawędzi porażki

Kresy.pl/Puls Biznesu/rynekinfrastruktury.pl

Tagi: , , , ,
forma płatności