Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że Departament Obrony USA bardzo intensywnie pracuje nad polską ofertą ws. stałych baz sił USA w Polsce. Ujawnił, że sprawa ta nie była poruszana podczas szczytu ministrów obrony państw NATO.

Minister obrony Mariusz Błaszczak przebywa z oficjalną wizytą w Brukseli, biorąc udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO. W czwartek rozmawiał z szefem Pentagonu, Jamesem Mattisem.

– Minister obrony USA James Mattis powiedział mi, że Pentagon pracuje bardzo intensywnie nad złożoną przez stronę polską ofertą, dotyczącą stałych baz amerykańskich w Polsce – powiedział po spotkaniu szef MON. Rozmowy dotyczyły polsko-amerykańskich relacji dwustronnych i obecności wojsk USA w Polsce. Wiadomo, że prace dotyczące szczegółów tej drugiej kwestii podjęła grupa robocza, w której skład wchodzą eksperci Pentagonu i MON.

 

Błaszczak powiedział też dziennikarzom, że wkrótce uda się z zaplanowaną wizytą do Waszyngtonu. Według niego, kwestia stałej obecności amerykańskiej w Polsce, czyli tzw. Fort Trump, nie była jednak poruszana podczas rozmów 29 ministrów obrony NATO. Minister tłumaczył to tym, że „to jest projekt polsko-amerykański”. Dopytywany o to, kiedy można spodziewać się ustaleń w tej sprawie, szef MON powiedział, że „datą, która została określona przez Kongres USA, jest marzec przyszłego roku”.

Przeczytaj: Gen. Stróżyk: nie możemy opierać się tylko na Fort Trump, to bardzo krótkowzroczne

Czytaj również: Kornel Morawiecki przeciwko Fort Trump. „Nie widzę potrzeby. To jest szykowanie nas do wojny”

– Wtedy Pentagon został zobowiązany do przedstawienia Kongresowi rekomendacji w tej sprawie – wyjaśniał.

Na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli Stany Zjednoczone zadeklarowały swój udział w przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym. – Rozmawialiśmy na temat sytuacji, jaka ma miejsce w Europie i na świecie, związanej z agresywnym postępowaniem rosyjskim – mówił szef MON. Przypomniał, że holenderska minister obrony przedstawiła informacje dotyczące kolejnego ataku cybernetycznego, którego jej zdaniem mieli dopuścić się Rosjanie. – To już jest kolejny przejaw działań hybrydowych Rosji po znanym przypadku w Wielkiej Brytanii.

Ministrowie obrony państw NATO rozmawiali również o tym, jak przeciwdziałać tego typu atakom i jak skutecznie odstraszać przeciwnika, a także o tym, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo państwom, z którymi współpracuje NATO, m.in. Szwecji czy Finlandii. Podczas spotkania szef MON zadeklarował pełną gotowość Polski do udziału w tych przedsięwzięciach.

– NATO jest przygotowane, NATO jest solidarne, NATO stanowi gwarancje bezpieczeństwa państw, które wchodzą w skład sojuszu – zaznaczył Błaszczak.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Ponadto, minister był pytany przez dziennikarzy także o kwestie powstania w Polsce dowództwa armijnego NATO.

– Trwają rozmowy – odpowiedział. – Mam nadzieję, że podczas następnego posiedzenia, które odbędzie się w lutym przyszłego roku, ta sprawa zostanie rozstrzygnięta.

Przeczytaj: Prof. Zapałowski: w kwestii bezpieczeństwa musimy balansować, a nie orientować się tylko na jednego partnera

W ramach reformy struktur dowodzenia NATO Polska zgłosiła zainteresowanie lądowym dowództwem armijnym sojuszu. Warszawa lobbuje, by powstało ono w kwaterze Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

W środę w rozmowie z Polsat News prezydent Andrzej Duda mówił, że „Fot Trump” to „temat, który rzeczywiście dzisiaj żyje w Stanach Zjednoczonych i Polska w związku z tym tematem żyje w administracji amerykańskiej jako partner Stanów Zjednoczonych”.

– To jest cały czas rozważane, ale bardziej jeżeli chodzi o techniczną stronę, bo jak twierdzą niektórzy w Białym Domu i tej tzw. administracji amerykańskiej, decyzja tak naprawdę jest już podjęta, pozostają kwestie techniczne – powiedział.

Czytaj także: „Fort Trump” żyłą złota dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego?

Polska propozycja ws. stałej bazy wojsk USA w Polsce jest pozytywnie oceniana w Waszyngtonie, ale na razie znajduje się na wstępnym etapie, jest dopiero badana, m.in. pod względem lokalizacji i żadne decyzje nie zostały na razie podjęte – powiedział przed tygodniem szef Pentagonu James Mattis. Kilka dni wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk deklarował, że rząd chce, baza wojsk USA w Polsce była ulokowana na flance wschodniej. Z kolei były dowódca sił USA w Europie, gen. Ben Hodges powiedział, że nie jest przeciwny stałym bazom sił USA w Polsce, ale Stany Zjednoczone powinny przeprowadzić dyskusję na ten temat w ramach NATO. Uważa, że w przeciwnym wypadku grozi to spójności NATO, co wykorzystają Rosjanie

Rmf24.pl / Polsat News / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply