Polska propozycja ws. stałej bazy wojsk USA w Polsce jest pozytywnie oceniana w Waszyngtonie, ale na razie znajduje się na wstępnym etapie, jest dopiero badana, m.in. pod względem lokalizacji i żadne decyzje nie zostały na razie podjęte – powiedział szef Pentagonu James Mattis.

Sekretarz obrony USA James Mattis był w poniedziałek pytany o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu i deklaracje ws. „Fort Trump”, czyli planów stworzenia w Polsce stałej bazy wojsk USA. Strona polska zadeklarowała, że zainwestowałaby w jej powstanie 2 mld dolarów, a nawet więcej. Mówił o tym prezydent Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem Andrzejem Dudą w Białym Domu.

– Teraz razem z Polską, u boku Polski, badamy, o jakich terenach mówią – powiedział szef Pentagonu, James Mattis, cytowany przez “Washington Examiner”. – Po pierwsze musimy zobaczyć co oferują, ponieważ wówczas można ocenić wielkość, zobaczyć co można tam trzymać i utrzymać. Jesteśmy więc na etapie badawczym – powiedział Mattis. Kilka dni temu szef KPRM Michał Dworczyk deklarował, że rząd chce, baza wojsk USA w Polsce była ulokowana na flance wschodniej.

Sekretarz obrony USA dodał, że żadna decyzja ws. amerykańskiej, stałej bazy wojskowej w Polsce jeszcze nie zapadła, a w tej kwestii jest wciąż wiele pytań:

– Tu nie chodzi tylko o bazę, ale też o poligony, obiekty obsługi technicznej, wszystkie rzeczy tego rodzaju i wiele detali, który również trzeba przeanalizować. Więc żadna decyzja nie została podjęta. Badamy to i wspólnie nad tym pracujemy.

Przeczytaj: Wysoki urzędnik Pentagonu: Polska niegotowa na „Fort Trump”

Mattis powiedział też, że strona amerykańska wysoko ocenia propozycję Polski.

Kilka dni temu wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z RMF FM powiedział, że pieniądze na ten projekt można szykować dopiero, jak będzie decyzja, że baza powstanie. Jeśli nastąpiłoby to w ciągu roku budżetowego, wówczas rząd może sięgnąć do jednej z rezerw budżetowych, zwiększyć deficyt lub wstrzymać kosztowne inwestycje. Póki co, środki na „Fort Trump” nie są rezerwowane.

Czytaj także:

Dopuszczeni do cesarskiego biurka

Gen. Skrzypczak: stawianie wyłącznie na sojusz z USA to błąd

Prof. Zapałowski: w kwestii bezpieczeństwa musimy balansować, a nie orientować się tylko na jednego partnera

washingtonexaminer.com / militarytimes.com / rmf24.pl / Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply