Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii. Prezydent Niemiec chce włączenia projektu w ramy UE

Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Inicjatywa ta powinna zostać włączona w takie polityki i instrumenty UE, jak Europejski Zielony Ład i Plan Odbudowy. Według portalu Euractiv, „Niemcy chcą przywództwa UE” w tej inicjatywie.

W dniach 8-9 lipca br. w stolicy Bułgarii, Sofii, odbył się szczyt Inicjatywy Trójmorza, z udziałem m.in. prezydenta Polski, Andrzeja Dudy. Zgodnie z zapowiedziami, pierwszego dnia odbyło się Forum Biznesowe Trójmorza, natomiast drugi dzień był poświęcony dyskusjom politycznym. Podczas szczytu Bułgaria przekazała prezydencję w Inicjatywie Łotwie.

Nie mam wątpliwości, że Inicjatywa Trójmorza to strategiczna odpowiedź naszego regionu na obecne wyzwania, w szczególności po pandemii. Jednocześnie wzmacnia spójność UE i wzbogaca relacje transatlantyckie – podkreślił Duda w czwartek, podczas Forum Biznesowego Trójmorza. Zaznaczył, że mikroekonomiczne fundamenty współpracy państw Inicjatywy Trójmorza są solidne, a perspektywa szybkiej odbudowy optymistyczna.

Prezydent przytoczył tez prognozy Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, według których w 2022 roku wzrost PKB w Europie Środkowej wyniesie pomiędzy 4,1 a 4,8 proc. Z kolei dla Polski Komisja Europejska przewiduje w przyszłym roku wzrost PKB o 5,4 proc.

„W nadchodzącym latach możemy spodziewać się wielu ambitnych projektów w zakresie infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej w całym regionie” – zapowiedział Andrzej Duda.

Również później, podczas konferencji prasowej z prezydentami państw-uczestników Inicjatywy Trójmorza Duda mówił, że współpraca w tych ramach „to zacieśnianie więzów pomiędzy naszymi krajami w ramach UE, ale także w ramach naszej środkowej części Europy”, przynoszące „wymierne efekty dla naszych państw, dla naszych społeczeństw”.

„Dzisiaj śmiało można mówić, że mimo pandemii koronawirusa, Inicjatywa Trójmorza jest w rozkwicie. Nasi partnerzy, których gospodarki są wielkimi, światowymi gospodarkami, widzą w nas potencjał” – zaznaczył.

Prezydent USA Joe Biden podczas zdalnego wystąpienia zapewnił o „silnym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Inicjatywy Trójmorza”. Według niego, ma ona niezwykły potencjał i wzmocni bezpieczeństwo regionu, na czym skorzysta cały świat. Zapewnił też, że „Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem na każdym kroku”.

Uwagę zwróciło wystąpienie prezydenta Niemiec, Frank-Waltera Steinmeiera, który podkreślił potrzebę łączenia Inicjatywy Trójmorza z takimi unijnymi projektami, jak Europejski Zielony Ład i Plan Odbudowy. Uważa, że osadzenie jej w politykach unijnych jest potrzebne do wykorzystania jej pełnego potencjału. Według niego, dzięki temu można będzie zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z odbudową po pandemii COVID-19 i przemieniać Europę w „w bardziej zieloną i cyfrową”.

Niemiecki prezydent zwrócił też uwagę, że Trójmorze to projekt prawie połowy państw członkowskich UE, ale „ma silne powiązania transatlantyckie”. Stąd, jego zdaniem, współpraca z USA w tym zakresie jest „mile widziana”.

Serwis „Euractiv”, relacjonując szczyt w Sofii i wypowiedzi Steinmeiera napisał, że „Niemcy chcą przywództwa UE w inicjatywie Trójmorza”. Według relacji tego portalu, „Niemcy apelują, aby inicjatywa Trójmorza stała się częścią europejskich polityk i instrumentów inwestycyjnych, a także była zbudowana na podstawowych wartościach UE”. Niektóre media odebrały też jego wypowiedź jako deklarację ze strony Niemiec, że byłyby one zainteresowane przejęciem przywództwa w Inicjatywie. Zwracano też uwagę, że może to być sygnalizowanie perspektywy podporządkowania Inicjatywy Trójmorza polityce Berlina.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy chcą włączyć się w inicjatywę Trójmorza

Zobacz: Spotkanie ambasadorów USA i Niemiec. Wśród tematów „wolność mediów w Polsce” i Trójmorze

Ponadto, uczestnicy spotkania przyjęli Wspólną Deklarację, a na zakończenie obrad Bułgaria przekazała prezydencję w Inicjatywie Trójmorza Łotwie. W obecności Prezydentów wprowadzono również do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy wydany z okazji bułgarskiej Prezydencji w IT.

W ramach szczytu, prezydent Duda spotkał się m.in. z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych.

W spotkaniu w Sofii wzięło udział 12 przedstawicieli państw członkowskich inicjatywy, a także delegacje z Niemiec, Komisji Europejskiej i USA. W projekcie Trójmorza biorą udział Bułgaria, Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Czytaj także: Na I Forum Parlamentarnym Inicjatywy Trójmorza zabrakło przedstawicieli 1/3 państw członkowskich

Jak pisaliśmy, w 2018 roku szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział na szczycie Inicjatywy Trójmorza, że Niemcy spoglądają nie tylko na Zachód, lecz przede wszystkim kierują wzrok na swoich wschodnioeuropejskich sąsiadów. „Określamy to jako nową politykę wschodnią” – zaznaczył. Szef niemieckiej dyplomacji został zaproszony na szczyt Inicjatywy Trójmorza przez rumuńskiego prezydenta Klausa Iohannisa. Był pierwszym przedstawicielem niemieckiego rządu, który wziął udział w tym wydarzeniu. Maas zabiegał nawet o trwałe członkostwo Niemiec w tej inicjatywie, jak podawała agencja dpa. – Chcemy wykorzystywać to forum, także w przyszłości, aby bardziej włączyć się w dyskusje, które prowadzą nasi wschodnioeuropejscy sąsiedzi – powiedział Maas. Zaznaczył przy tym, że Niemcy chcą odgrywać „aktywną rolę” na tym forum.

Jak informowaliśmy na początku maja br., na konferencji amerykańskiego think-tanku Atlantic Council premier Mateusz Morawiecki skarżył się, że USA wciąż nie doceniają Inicjatywy Trójmorza i wzywał Amerykanów, by mocniej zaangażowali się w ten projekt. Szef rządu wskazywał na antychiński wektor Trójmorza i podkreślił, że może ono być „bramą do UE” dla amerykańskich inwestorów.

prezydent.pl / euractiv.pl / tvn24.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Przynajmniej otwarcie działają w Berlinie, w zeszłym roku Niemcy miały ok 200 mld euro deficytu ,a na ten rok przewidują ok 400,muszą kogoś oskurować by pokryć straty.Dobrze ,że Polska storpedowała członkowstwo Berlina w organizacji.