USA rozważają zniesienie sankcji wobec Wenezueli

Po czterech latach nieudanej presji na „zmianę reżimu” Waszyngton ma być gotów na zniesienie sankcji wobec Wenezueli. Nie bezwarunkowo.

O planach administracji Joe Bidena napisał „The Wall Street Journal”. Chce ona zniesienia części sankcji wobec Wenezueli w zamian za wznowienie przez rządzący obóz Nicolasa Maduro dialogu z polityczną opozycją, przytoczył w czwartek portal telewizji Al Jazeera. Warunkiem docelowym Waszyngtonu jest przeprowadzenie wyborów z udziałem antysystemowej opozycji w 2024 r.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Natychmiastowym zyskiem dla Amerykanów ma być możliwość wznowienia eksploatacji bogatych złóż ropy w Wenezueli i eksport surowca z jej terytorium, objętego sankcjami od 2019 r., gdy Waszyngton przestał uznawać władze Wenezueli, a za jej przywódcę uznał ówczesnego lidera opozycji Juana Guaido. Na wenezuelskiej ropie mógłby zacząć zarabiać między innymi koncern Chevron.

Oparte na anonimowych źródłach informacje „The Wall Street Journal” skomentowała Adrienne Watson, rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA. Stwierdziła ona, że administracja Bidena nie zamierza znosić sankcji bez „konstruktywnych kroków” ze strony ekipy Nicolasa Maduro.

„Nasza polityka sankcji wobec Wenezueli pozostaje niezmieniona. Będziemy nadal wdrażać i egzekwować nasze sankcje.” – napisała w oświadczeniu Watson.

Przewodniczący wenezuelskiego zgromadzenia tworzonego przez polityków opozycji Juan Guaido ogłosił się w styczniu 2019 r. tymczasowym prezydentem Wenezueli. Donald Trump wkrótce potem zadeklarował, że uznaje Guaido za prawowitego przywódcę Wenezueli.  Za USA uczyniło tak kilkadziesiąt państw zachodnich. Rządzący państwem prezydent Nicolas Maduro uznał wystąpienie opozycjonisty za uzurpację oraz ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z USA.

USA z kolei przekazały dostęp do środków finansowych Wenezueli pozostających w zasięgu amerykańskich instytucji Guaido i nałożyły rozległe sankcje na ten południowoamerykański kraj, w tym jego sektor naftowy, kluczowy dla wenezuelskiej gospodarki. Mimo inspirowania masowych protestów ulicznych a nawet zbrojnej rebelii Guaido nie zdołał jednak przejąć władzy w kraju.

Jeszcze w marcu pojawiły się informacje o tym, że Amerykanie chcą znieść sankcje wobec wenezuelskiej ropy, by łagodzić kryzys energetyczny i wzrost cen surowca wynikający z wojny rosyjsko-ukraińskiej i restrykcyjnej polityki OPEC.

aljazeera.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz