USA przekazały Guaido kontrolę nad kontami i aktywami rządu Wenezueli w amerykańskich bankach

Waszyngton przekazał kontrolę nad kontami rządu Wenezueli w amerykańskich bankach Juanowi Guaido, liderowi wenezuelskiej opozycji, który ogłosił się tymczasowym prezydentem tego kraju. Amerykańscy dyplomaci wzywają rządy innych krajów do podjęcia podobnych kroków.

We wtorek Departament Stanu USA wydał oświadczenie zatytułowane „Chronić aktywa Wenezueli dla korzyści narodu wenezuelskiego”. Poinformowano w nim, że w miniony piątek sekretarz stanu Mike Pompeo poświadczył kompetencje tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaido do otrzymania i kontrolowania określonego majątku na kontach rządu Wenezueli lub Banku Centralnego Wenezueli, przechowywanych w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku lub w jakichkolwiek innych bankach ubezpieczonych w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska dyplomacja zaznacza, że działania te są zgodne z przepisami ustawy o rezerwie federalnej.

Według departamentu stanu USA, takie kroki pomogą „legalnemu rządowi [Wenezueli] zabezpieczyć te aktywa dla korzyści narodu wenezuelskiego”.

„Wzywamy inne rządy do uznania Juana Guaido za tymczasowego prezydenta i do podjęcia podobnych kroków, żeby chronić patrymonium Wenezueli od dalszego rozkradania przez skorumpowany reżim Maduro” – podsumowują w oświadczeniu amerykańscy dyplomaci.

Guaido ogłosił się w głową państwa tydzień temu w środę w czasie ulicznej manifestacji swoich zwolenników. Według agencji Bloomberg, Waszyngton podejmuje działania na rzecz odcięcia władz Wenezueli od reszty rezerw finansowych zdeponowanych poza granicami kraju. Bank Centralny Wenezueli posiada poza granicami rezerwy o łącznej wartości 8 mld dol.

We wtorek, tego samego dnia, w którym Departament Stanu USA wydał to oświadczenie, Sąd Najwyższy Wenezueli, przychyliwszy się do wniosku prokuratury generalnej, wydał zakaz opuszczania kraju przez Juana Guaido. Otrzymał on również zakaz dokonywania wszelkich operacji finansowych. Ponadto, sąd zamroził też rachunki Guaido. Restrykcje względem lidera opozycji oficjalnie mają obowiązywać do czasu zakończenia śledztwa.

Nie sprecyzowano, z jakich artykułów miałoby być wszczęte postępowanie przeciwko liderowi, poza ogólnym stwierdzeniem, że ma ono związek z z niepokojami w kraju, wywołanymi jego ubiegłotygodniową decyzją o ogłoszeniu się tymczasowym prezydentem.

Wcześniej informowaliśmy, że niedawne wypowiedzi doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona względem Wenezueli wskazują, że Waszyngton koncentruje się na możliwości przejęcia tamtejszych rezerw ropy przez amerykańskie firmy. Według oficjalnych danych OPEC z 2018 roku, Wenezuela posiada największe potwierdzone rezerwy ropy, które na koniec 2017 roku wynosiły 302,81 mld baryłek, co stanowiło jedną czwartą (dokładniej 24,9 proc.) potwierdzonych rezerw krajów OPEC.

– Rozmawiamy obecnie z głównym amerykańskimi firmami – mówił Bolton. – Gdybyśmy mogli sprawić, żeby amerykańskie firmy produkowały ropę w Wenezueli, to zrobiłoby to różnicę. To byłoby dobre dla Wenezueli i dla ludności Stanów Zjednoczonych.

Ponadto, ostatnio sekretarz skarbu USA Steve Mnuchin zapowiedział nałożenie sankcji na wenezuelski, państwowy koncern naftowy PDVSA. Polityk stwierdził, że nowe sankcje mają być wymierzone w tych, którzy są „odpowiedzialni za tragiczny upadek Wenezueli”, jak cytuje brytyjski dzienni „The Guardian”. Mnuchin nie ukrywał też, ze działania władz USA mają wzmocnić lidera wenezuelskiej opozycji.

O sankcjach mówił też doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Zapowiedział, że będą one oznaczać zamrożenie środków finansowych PDVSA w amerykańskich bankach, których łączna wartość to 7 mld dolarów. Dodatkowe straty to zablokowanie kontraktów na eksport ropy w przyszłym roku, które mogłyby dostarczyć wenezuelskiemu koncernowi nawet 11 mld dol. USA były do tej pory największym importerem wenezuelskiej ropy, kupującym 500 tys. baryłek dziennie.

Zwracano też uwagę, że amerykańscy oficjele starają się przekierować zamorskie aktywa Wenezueli do Guaido, żeby efektywnie zwiększyć jego szanse na przejęcie kontroli nad rządem. Jak informowaliśmy wcześniej, Bank of England odmówił władzom Wenezueli wydania ich rezerw złota. Złoto powierzone Brytyjczykom przez Wenezuelę jest warte 1,2 miliarda dolarów. Bank of England miał podjąć taką decyzję pod naciskiem wysokich przedstawicieli władz USA.

State.gov / rmf24.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Pamiętamy szum o ingerencji Rosji w wybory w USA, tymczasem prezydent USA sam wybiera prezydenta Wenezueli. To jest dopiero szczyt bezczelności. Imperializm ZSSR to nic w porównaniu z imperializmem w wykonaniu USA.